Унікальна чорна кераміка з Гавареччини
К1 продовжує серіал "Світ за очі". Сьогодні ми розкажемо про гончарське село Гавареччина, яке славиться унікальною керамікою - чорного кольору. Колись гаварецькі гончарі жили в місті. Але хмари чорного диму, які виривалися з їхніх печей, не подобалися сусідам. Тож майстрів відселили в ліс. І досі в їхньому маленькому селі немає ані сільради, ані магазину, а рейсовий автобус ходить туди раз на тиждень.
А найчастіше - приїздять туристи. Для них залюбки проводять майстер-класи. Відтак цікаві візитери забирають додому корисні й потрібні в господарстві сувеніри - чорні керамічні вироби. З Львівщини повернулася і Дарина Горова.
Дарина Горова, журналіст:
- Колись у Гавареччині було 70 печей. Старожили пригадують: коли в них випалювали кераміку, над містом стояла чорна хмара. Тепер у Гавареччині три печі.
Одну з них самотужки зробив Володимир Гарбузинський. Змайстрував також гончарний круг, і навчився працювати з глиною.
На готовий, але сирий виріб наносять візерунки. А коли підсихає, шліфують дуже міцними камінцями - їх теж знаходять у глині.
Володимир Гарбузинський, майстер:
- До такої-во сухості, як той-во, о. І тоді ми узори робимо. І глажка йде. Десь тут навіть такі-во камінці є, о. І потім глажка зверху йде - і то все обробляє.
Фірмового чорного кольору гаварецька кераміка набуває вже під час випалювання, коли печі засипають землею.
Колись у гаварецькому глечику могла сховатися дитина. Батько Володимира - Євген - ще пам'ятає ті часи.
Євген Гарбузинський, мешканець Гавареччини:
- Мій тато теж робив кераміку. То я випалював, дрова сушив. Ну я все, робив. А були такі, що мали коні, і в них брали і возили продавали. Везли аж під польську границю.
Все припинилося за часів Союзу. Відтоді масове випалювання унікальної кераміки так і не можуть відновити
Євген Гарбузинський, мешканець Гавареччини:
- А потім після того як ті комуністи, як начали нас тиснути, кераміка повністю пропала, ніхто не робив взагалі.
Майстру Володимиру вже три роки допомагає його двоюрідний брат. Роботи в селі немає, а за горщиками час від часу туристи навідуються, чи реалізатори з Києва.
Гавришків Михайло, помічник майстра:
- Глину йому цю справляю, щоб була готова і вигладжую візерунки.
Єдиний молодий гончар у Гавареччині - Іван Луковський - долучився до цієї справи ще у дитинстві. Тепер вирішив теж виготовляти кераміку. Але ніхто не допоможе - у селі залишилися самІ пенсіонери.
Іван Луковський, майстер:
- Мені самому важко працювати. Мені потрібно людину, щоби допомагала.
Володимир Важний, сільський голова Білокам’янської сільської ради:
- Та я думаю, вся проблема в тому, що треба відкрити школу гончарів, щоб дійсно було дітей навчати. Бо дійсно мало майстрів залишилося. Гавареччина - віддалений населений пункт, щоб йти сюда вчитися ходити.
З Львівщини, Дарина Горова, Василь Меновщиков, К1