Головна Мапа сайту Контакти
RSS
14 листопада 2008
Один день. Спорт

Національний спорткомітет визнав нову гру - новус

23:02

Українського спортивного полку - побільшало. З цього року Національний спорткомітет офіційно визнав гру в новус, який ще називають "малим більярдом", -  видом спорту. Від великого родича новус відрізняють розміри та незвичайні кулі - вони плоскі. Сам же принцип гри залишився - треба якомога більше забивати. Про незвичний для українців спорт більше знає Яна Биховець.     

Маленький стіл - метр на метр, фішки більше нагадують шашки. Як грати в такий більярд - пояснює Іван Лісовенко, який очолив українську федерацію новуса. 

Игра начинается с расстановки - фишки выставляются вдоль борта по 4 штуки от центральной линии.  Игрок, получивший право первого удара ставит биточек в свою зону удара. Руки во время удара ложатся только на бортик и таким образом наносится удар. Если моя фишка - попадает в центральную зону, или зону удара - выбивается ударом от борта.

 Мета гри - забити вісім своїх фішок у лузу - раніше за суперника. Тут, як і в справжньому більярді, потрібні - концентрація, тверда рука і знання геометрії.   

Кий в отличие от бильярдного - без насадки, тонкий конец - 6-9 мм, не длинный, не тяжелый. Грузок  в толстой части кия не нужен, потому что фишка легкая и сила удара не применяется. Наоборот должен быть рассчет силы удара, иначе фишка становится неуправляемой. 

Для України новус - новинка. Між тим, історія гри нараховує тисячоліття. Ось таке зображення археологи виявили на давньо-єгипетських плитах. До Європи малий більярд завезли з Азії. Кажуть, першими це зробили моряки, тому цей вид гри ще називають - морським більярдом.  

 Яна Биховець, журналіст:

-На початку минулого сторіччя латвійські моряки так полюбили більярд, що не хотіли з ним розлучатися навіть у плаваннях. Але для корабля цей стіл був завеликим, а кулі пересувалися самі собою - від хитання судна. Тому малий більярд з ось такими обрізаними фішками став справжньою знахідкою для морських вовків. 

Українець Олег Бурковський - народився у Латвії - на батьківщині сучасного нОвуса. Міцно тримає кий вже з семи років.   

Олег Бурковський, гравець в новус:

-В Латвии новус - это одна из самих популярных игр, которую знают все и играют все - круглый год. Тут не надо специальных навыков, тут не надо учиться долго. Берешь, начинаешь играть и сразу получаешь удовольствие.

Проте щоб перемагати на турнірах, каже Олег, треба довго тренуватися. Кілька майстерних ударів показав і нам. Мрія спортсмена - виступати на змаганнях міжнародного рівня за збірну України. Та з цим доведеться зачекати - адже національної команди з новуса поки що не існує. 

Яна Биховець, Олексій Стеченко, К-1. 

Телепрограма