Головна Мапа сайту Контакти
RSS
9 грудня 2008
Один день. Спорт

В Україні офіційно визнали узбецьку боротьбу кураш

21:03

Узбецьку боротьбу кураш цього року офіційно визнали в Україні, завдяки успішним виступам вітчизняних спортсменів на світових та європейських першостях. У наступному сезоні наша країна сама прийматиме чемпіонат світу з цього виду спорту.

Попри те, що кураш одне з найдревніших єдиноборств, українці ще мало обізнані з ним. Ми знайшли фахівців східної боротьби та розпитали секрет успіху, який триває вже кілька тисячоліть.

Це улюблений прийом Галини Коваль - Гадаулі. За допомогою саме такої техніки кидків киянка й добилася успіху в боротьбі - спочатку у дзюдо, а згодом - у змаганнях із курашу. Галина - багаторазова призерка чемпіонатів світу з цієї стародавньої боротьби. Зараз вона - найсильніша серед українок в цьому виді спорту. Виступає у престижній надважкій категорії.

Галина Коваль, призерка чемпіонатів світу та Європи з боротьби кураш:

- Сначала я занималась дзюдо и самбо, в кураш я пришла в 2005 году. Пригласили меня попробовать на чемпионат мира в Узбекистане. Поехала, попробовала - заняла я третье место в личном зачете и в абсолютной категории тоже третье место. Понравилось мне.

Кураш нагадує суміш сучасних видів боротьби - таких, як самбо та дзюдо. Проте в ньому забороняються больові та задушливі прийоми. Лише - кидки. Бали нараховуються при першому доторку суперником килима.

Поєдинки дуже динамічні - максимум - чотири хвилини.

Яна Биховець, журналіст:

- Узбецькій боротьбі кураш близько трьох з половиною тисяч років. Раніше вона була радше забавою - змагання влаштовували на великі свята, наприклад, на весілля. Нині ж ця боротьба - самостійний вид спорту. І тепер нею займаються не тільки в Узбекистані.   

Кураш у світі почав поширюватися дуже давно, ще шість століть тому - каже президент Федерації курашу України.  

Володимир Мачугін, президент Федерації боротьби кураш України:

- Борьба кураш была введена Амиром Тимуром, которого мы знаем как Тамерлана в войсках на территории 26 государств. Эта борьба, как правило, развивалась в военное время. Войска когда сходились - два борца выясняли отношения - боролись по курашу. Часто было, что войска, боец которых проигрывал, уходили без боя.

Незважаючи на поважний вік цієї боротьби - вона зберігає свої традиції. Наприклад, ось такий святковий узбецький халат й досі отримують переможці найпрестижніших міжнародних турнірів та почесні гості. Сьогодні кураш об’єднує вже 116-ть країн світу. МОК навіть розглядає можливість включення цієї боротьби до олімпійських видів спорту. 

Яна Биховець, Олексій Стеченко, К-1.

Телепрограма