Ушу: спорт, мистецтво і філософія
Спорт, мистецтво і навіть філософія - кожним із цих слів можна охарактеризувати ушу. Для китайського народу цей вид єдиноборств є справжнім культурним надбанням із багатою історією. До України ж ушу прийшло порівняно нещодавно, та вже зараз тисячі українців практикують його. На семінарі українських ушуїстів побували журналісти К1.
Те що ви зараз бачите - нагадує швидше танець, ніж єдиноборство. Ушу у перекладі з китайської мови – "мистецтво війни". Саме поєднання грації та сили вирізняє його з-поміж інших видів східних єдиноборств.
Альона Шкут, призер Чемпіонату Світу з ушу:
- Необычный вид спорта. Красивые костюмы, оригинальные комплексы. То есть привлекает своей оригинальностью и необычностью.
Ушу радше схоже на спортивну чи художню гімнастику - тут важать складність програми, чіткість виконання елементів, та прихильність суддів.
Альона Шкут, призер Чемпіонату Світу з ушу:
- Вот понравился, не понравился. Можно вытянуть за счет впечатления. Вот сказать: "А мне он нравится и все. Он двигается лучше".
Щоб судді реально могли оцінювати ситуацію, в Україні щороку проводиться їх атестація.
Олександр Николишин, журналіст:
- Тут зібрались судді із різних регіонів України. Їх навчають помічати найдрібніші деталі у виступах спортсменів. Адже суддівський фактор в спортивному ушу не менш важливий техніки самих атлетів.
Ще однією особливістю ушу є легенди про надлюдські можливості його майстрів. Вони виникають завдяки цигуну, тобто вмінню використовувати свою внутрішню енергію. Здавалося б, зараз китайський майстер демонструє нам надзвичайні вміння. Однак, це не зовсім так.
Му Юй Чун, майстер ушу:
- Тут сьогодні я відкрию частину секретів цигуну. Після цього - зрозумієш, що усе дуже просто. А те, що показують псевдо майстри - це звичайнісіньке шоу і фокуси.
Щоб це зробити - потрібні елементарне знання фізики та механіки, тобто правильно визначити кут та силу удару. І внутрішня енергія тут ні до чого. Китайський майстер не заперечує існування людей з надлюдськими можливостями. Але насправді їх мало і не всі з них афішують свої вміння.
Николишин Олександр, Тетяна Шоля, Євген Сакун К1.