20 років тому на стадіоні "Хілсборо" загинуло 96 уболівальників
15 квітня - "чорний день" в історії британського футболу. Двадцять років тому трагедія на стадіоні у Шефілді забрала життя дев'яноста шести уболівальників "Ліверпуля". Іще 766 фанів були тяжко травмовані. Нещастя на стадіоні "Хілсборо" шокувало і змусило футбольних функціонерів подбати про безпеку на трибунах. Що сталося на стадіоні у Шефілді - знає Дмитро Євчин.
Півфінал Кубка Англії між "Ліверпулем" та клубом "Ноттінгем Форрест" тривав усього шість хвилин. Потім уболівальники перелізли через огорожу і вибігли на поле. Одні відчайдушно намагались пояснити щось поліцейським. Інші, виснажені, падали на траву. Що відбувається - не розумів ніхто... Крім фанів "Ліверпуля", котрі майже шість хвилин боролись за своє життя.
Стівен Джеррард, капітан ФК "Ліверпуль" (2009):
- Дотепер спокійно дивитися на це все неможливо. Я впевнений, того вечора кожен, хто не був на "Хілсборо", прийшов додому, ліг у ліжко і просто молився. Сподіваючись, що більше поганих новин не буде… На жаль, мені та моїй родині не пощастило. Наступного дня нас сповістили, що у тисняві в Шефілді загинув мій двоюрідний брат.
Капітан "Ліверпуля" Стівен Джеррард на "Хілсборо" втратив кузена. Іще сотні родин залишились без близьких людей. Крапки над "і" розставило розслідування. У 80-х британські стадіони були облаштовані так званими терасами - трибунами з місцями для стояння. На світлині - класична тераса. З усіх боків - сектор, оточений металевою сіткою. Головне - двометрова решітка відгороджує фанів від поля. Саме у таких клітках центральних секторів тисяча фанів "Ліверпуля" чекала початку гри. Решта - а це ще дві тисячі - запізнились на матч через ремонт траси.
На вулиці перед стадіоном вони вимагали пропустити їх негайно. Адже гра вже почалась. Поліцейські здались і, не перевіряючи квитків, відчинили турнікети. Натовп миттєво заполонив два центральні сектори тераси. Пройти кілька метрів у бік і зайняти місце там ніхто й не подумав. Тому фани "червоних", котрі вже дивились гру, опинились у пастці. Позаду кількатисячний натовп земляків, попереду - металева огорожа.
У жахливій тисняві загинула 14-річна Лі Нікол. Остання жертва "Хілсборо" - Тоні Бленд. Він пішов із життя у 93-му. Чотири роки чоловік перебував у комі. У пам'ять про загиблих у Ліверпулі відкрили меморіал. На плиті викарбували імена всіх жертв трагедії у Шефілді.
Стівен Джеррард, капітан ФК "Ліверпуль" (2009):
- Гравці клубу продовжують підтримувати родини постраждалих. Я це гарантую. Важливо пам'ятати всі імена, а не просто число 96. Нехай промайнули роки, але шрами трагедії ніколи не зійдуть. Ані вболівальники, ані гравці "Ліверпуля" ніколи не забудуть того, що сталося.
Трагедія змусила переосмислити поняття безпеки на трибунах. Чиновники УЄФА врахували фатальні хиби минулого і взялись переобладнувати стадіони.
У футболі, як і в житті, вчаться тільки на власних помилках. Трагедія "Хілсборо" назавжди змінила культуру вболівання. Більшість сучасних арен - без місць для стояння. Металевих сіток-огорож уже теж немає. Наприклад, на стадіоні київського "Динамо" навіть у фан-секторі за воротами у кожного своє місце - пластикове сидіння з номером.
Дмитро Євчин, Валентин Бєліч, К1.