Головна Мапа сайту Контакти
RSS
19 серпня 2009
Один день. Спорт

Еволюція клубних турнірів Європи

21:02

Ліга Європи, де Україну представляють чотири команди, - новинка єврофутболу. Проте і цей турнір має свою передісторію. Фактично, новоспечена Ліга - правонаступник Кубка УЄФА та іншого ще старшого турніру - Кубка Ярмарків, заснованого у 1955 році. Назва красномовна. Тоді за трофей боролись команди з європейських міст, де зазвичай проводились міжнародні ярмарки. І досі футбол та ринок мають чимало спільного. Еволюцію клубних турнірів Європи вивчав Дмитро Євчин.

Кубок ярмарків. 1955-1971

На стоянці поблизу стадіону "Камп Ноу" у Барселоні жодного вільного місця. Інтерес до першого фіналу Кубка Ярмарків шалений. Ще б пак, матчу чекали три роки. За цей час 10 клубів зіграли між собою 23 матчі. У фінал вийшли "Барселона" та збірна Лондона. Ці кадри були відзняті 1 травня 58-го. "Барса" розгромила суперника 6:0. Герой фіналу - Луїс Суарес, він забив двічі та ощасливив 60 тисяч уболівальників. Вже наступний турнір мав інший формат. Команди грали "на виліт", по одному матчу на власному полі та на полі суперника. Символічно, що в останньому фіналі 1971-го року найуспішніша команда турніру - "Барса" зустрілась із чинним володарем Кубка - англійським "Лідсом". Каталонці взяли гору 2:1. Отакий трофей "синьо-гранатові" вигравали чотири рази.

Кубок УЄФА. 1971-2009

УЄФА не визнала Кубок Ярмарків офіційним турніром. Усю статистику започаткували тільки у 1971, коли заснували Кубок УЄФА. Відтоді у Європі з'явились перші рекордсмени. Серед них, приміром, іспанська "Севілья". Тільки вона та мадридський "Реал" вигравали трофей два сезони поспіль. Найбільше разів цю срібну чашу виборювали "Ювентус", "Інтер" та "Ліверпуль". Кожен клуб тричі. А перший володар Кубка УЄФА серед українців - Анатолій Тимощук. Капітан "Зеніту" підняв приз після фіналу із "Глазго Рейнджерс". Останній фінал Кубка провели навесні. Тоді "Шахтар" обіграв німецький "Вердер". Гірники стали першою українською командою-переможницею євротурніру.

Ліга Європи-2009, формат турніру

Трофей залишився тим же. Натомість назва та формат змагань - ні. Правонаступником Кубка УЄФА стала Ліга Європи. Спочатку команди повинні пройти 4 кваліфікаційних раунди. Потім жереб формує 12 груп, по чотири клуби у кожній. До наступного етапу виходять дві кращі команди з квартету. Далі до 24-х щасливчиків приєднуються 8 клубів, котрі припинили виступи у Лізі Чемпіонів. І лише потому 32 команди розпочинають боротьбу на "виліт". Від однієї шістнадцятої і до самого фіналу. Переможець першого турніру Ліги Європи визначиться у травні наступного року у Гамбурзі, на п’ятизірковому стадіоні "Нордбанк Арена".

Телепрограма