Крах світової економіки позначився на Україні
Крах світової економіки вже позначився на Україні. Вітчизняні фондові ринки дуже чутливі до курсових коливань. А такі фінансові показники екперти вже бачили 4 роки тому. Тож хто найбільше втратить від фінансової кризи цього разу? Економічне майбутнє України у прогнозах експертів далі в сюжеті Тетяни Штан.
Тетяна Штан, журналіст:
- Світова фінансова криза відобразилася на українських обмінниках. Долар досяг позначки 5 гривень і швидко наближається до 6. Що день прийдешній нам готує, які цифри з'являться тут вже завтра - ми дізнаємося у експертів.
За падінням українського фондового ринку експерт Дмитро Науменко стежив не з фінансової вигоди. В інституті економічних досліджень намагаються спрогнозувати, які наслідки матиме світова криза. Тим часом, крива продовжує йти вниз. Зараз падіння продовжується - пішов третій етап таких негативних новин.
2004-го, а особливо 2005-го року іноземні інвестори активно вкладали гроші в Україну, скуповуючи акції підприємств на фондовому ринку. Цьогоріч з падінням акцій у Сполучених Штатах грошодавці кинулися до країн, що розвиваються, по вкладені кошти. В тому числі й до України. Однак значну частину промислових товарів в Україні не виробляють, отже, їх закуповують за валюту. Саме це й породило те, що фінансисти називають "валютним дисбалансом".
Дмитро Науменко, науковий співробітник Інституту економічних досліджень:
- Скажімо, валюта, яку ми витрачаємо, повинна компенсуватися притоком валюти звідкись, і портфельні інвестиції були важливим джерелом. Зараз портфельні інвестиції виведені, і в результаті ми бачимо падіння українського фондового ринку.
Разом із вітчизняним фондовим ринком через відтікання валютного капіталу впала українська гривня. Так змінювалася вартість долара з нового року. Американська валюта повернулася на історичну батьківщину, а "зелені", що залишилися в еміграції, почали миттєво набивати собі ціну.
Андрій Золотухін, керуючий директор КОА "Драгон есет менеджмент":
- Я думаю, что курс 5,5 у нас долго не продержится, что вернеться в рамки 5,10-4,90. Вопрос - вряд ли это будет на этой неделе.
Що буде за тиждень, за місяць, за рік, для Андрія Золотухіна - це прогноз на мільярди. Один із найбільших українських гравців на вітчизняному фондовому ринку зазнає збитків.
Андрій Золотухін, керуючий директор KOA "Драгон есет менеджмент":
- Фактически потерялась вся доходность, которая была заработана за 2 года. Определенно сказать тяжело, но мнение ведущих аналитиков сходится на одном - если мы еще не достигли дна, то мы очень близко к нему.
Що нижче опускаються фондові ринки - то менше шансів для українців отримати кредит. Уже до кінця року експерти прогнозують зростання процентної ставки. За позики у валюті треба буде платити більше на 2-6 відсотків. Першим в Україні може зупинитися будівництво.
Андрій Золотухін, керуючий директор KOA "Драгон есет менеджмент":
- Если весь этот негатив продлится и дальше, то строительство может потянуть и другие отрасли - все, что на этом завязано. Это может вылиться в сокращение рабочих мест и т. д.
Наскільки швидко вийде з фінансової кризи світовий ринок - залежить від Сполучених Штатів. Вітчизняні фонди наразі у руках самих українців.
Андрій Золотухін, керуючий директор KOA "Драгон есет менеджмент":
- Трудно прогнозировать, сколько людей сорвется, а сколько не сорвется, а это в значительной степени двигает рынки.
Від світової кризи Україна оговтається лише навесні - це за найоптимістичнішими прогнозами. Якщо вірити песимістам, одужання затягнеться на 3 роки.
Тетяна Штан, Михайло Федоренко К1