Головна Мапа сайту Контакти
RSS
9 жовтня 2008
Один день. Україна

Найбільший у світі сапфір виростили харківські вчені з Інституту монокристалів

21:12

Найбільший у світі сапфір виростили харківські вчені з Інституту монокристалів. Він має рідкісну прямокутну форму, довжину півметра та вагу 45 кілограмів. Його виростили за унікальною технологією зі звичайної глини. Сапфіри такого розміру створюють за спецзамовленням. Замовником цього мінерала є НАТО. Сапфір використають для створення броньованого скла. Як росте унікальний кристал, бачила Алла Щоличева.

Він не має нічого спільного з ювелірними виробами. Цей сапфір-гігант штучно виростили вчені. 45 кілограмів такого кристалу - це великі можливості й шалені гроші.

Георгій Адонкін, завідувач лабораторії інституту монокристалів:

- Суммарная стоимость - это стоимость сырья, электроенергии, расходных материалов. Это 150 долларов. А если из него изготовить стандартное изделие для светодиодов, то здесь можно увидеть, сколько можно изоготовить штук. Одна такая заготовка стоит порядка 1000 долларов.

Таким кристалам "комфортно" і в космосі, і під водою. З них роблять, наприклад, вікна батискафів. Та найбільший сапфір, зізнається завідувач лабораторії, тут вирощували за спеціальним замовленням НАТО. З нього виготовлять прозоре куленепробивне скло.

Георгій Адонкін, завідувач лабораторії Інституту монокристалів:

- Их планируется ставить как в касках для спецподразделений, так и в боевые вертолеты, танки, много чего, плюс для защиты высокопоставленных персон. Задача материала - выдержать первые три попадання, а дальше уже включается служба безопасности.

Ось так виглядає спеціальна лабораторія, де вирощують кристали. У цих пічних шафах температура вище двох тисяч градусів. Для гігантських сапфірів тут окрема установка.

Алла Щоличева, журналіст:

- Цю піч технологи ласкаво називають "мама". Тому що саме в ній народжуються найбільші в світі сапфіри прямокутної форми. А на цьому моніторі можна побачити, як кристал росте та міцніє.

Технолог Олександр Сердюк тут як наглядач. Процесом керує комп'ютерна програма. А він контролює машину. На те, щоб виростити навіть величезний кристал, треба десять днів.

Олександр Сердюк, провідний технолог Інституту монокристалів:

- Самый большой кристалл растет 4 суток. Плюс трое суток идет на постепенное повышение режима, то есть мы прогреваем постепенно. Предварительно сплавляем в тигле сырье, и двое суток у нас идет еще на остываение выращенного кристалла.

Кристал - мов пиріг. Витягнеш з печі завчасно - постраждає якість. Головний біль технологів - перепади струму. Достатньо десяти секунд, і все - сапфір не врятувати. Від нього лишаться самі уламки. Ці красені - музейні експонати. На полицях майже весь "сапфіровий асортимент". От тільки гіганта не вистачає. Однак харківські вчені обіцяють - найближчим часом колекція поповниться ще одним справді величезним експонатом. Це буде сапфір вагою 80 кілограмів.

З Харкова Алла Щоличева, Владлен Ноль, К1.

Телепрограма