Головна Мапа сайту Контакти
RSS
16 жовтня 2008
Один день. Україна

В Україні розроблено робота-футболіста

21:36

Розробники роботів-футболістів домовилися і поставили собі завдання - до 2050 року створити таку команду, яка зможе обіграти людей. Українські робототехніки не беруть участі у змаганнях машин, але вважають, що їхні витвори, без сумніву, наближають тріумф над футболістами-людьми.  Вперше на українському телебаченні  з таким роботом Вас познайомить Маркіян Перетятко.

Маркіян Перетятко, журналіст:

 - У цього робота - іноземне тіло та український мозок. Його вже навчили сортувати речі, а тепер намагаються змусити переслідувати рухомі об’єкти.

Словниковий запас Еріка - вже більший, ніж Еллочки Людожерки Ільфа й Петрова - робот вимовляє понад 100 слів. І розуміє біля 60-ти. В Еріка одне око його функцію виконує звичайна веб-камера. З її допомогою він може відрізняти речі. А ось визначити відстань до предметів йому дозволяють ось ці датчики. 11-27 Вони випромінюють та приймають непомітні для людського ока інфрачервоні промені.

В Еріка лише одна рука - але й вона хапати може тільки на визначеній висоті. До того ж речі мають бути певної форми і маси поки він має справу лише з такими пластмасовими пляшками. Їх помістили у квадратні коробки - аби веб-камера легше їх розрізняла. Зорієнтуватися в просторі кімнати роботові допомагають аркуші паперу з чорними колами. На цьому екрані відображається вся поведінка Еріка - у змодельованій кімнаті. Основне завдання його розробників - звести інформацію з різних сенсорів в єдину систему. Саме це має дозволити у майбутньому виробляти українські побутові роботи.

Ольга Сухоручкіна, керівник групи розробників робота Еріка:

 - Наши разработки позволят скомплектовать изделия разной направленности. Это может быть домашний помощник, которому вы находясь на работе попросите передать модель того, что в квартире натворили Ваши дети. Или без Вас привести квартиру в порядок потому, что вы вернетесь домой не один, а с любимой девушкой, а квартиру оставили в не очень хорошем состоянии.

Те, що в Україні тільки розробляють - в розвинутих країнах вже пропонують для використання в побуті. Це кадри з японської виставки роботів. Ось цей захищає помешкання від непроханих гостей, а такий робот-павук може ходити в магазин за продуктами.

Ганяти м'яча українським роботам теж не під силу. По-перше, тіло має бути пристосоване до футбольних змагань. На чемпіонаті роботів-футболістів голи забивають або такі ось гуманоїдні машини, або ж роботи-"шайби".  Але навіть не це головне - першою чергою - треба налагодити командну поведінку машин. Адже перед грою їхні дії програмують, і тільки потім спостерігають як виконується завдання на гру.

Українські фахівці зі штучного інтелекту поки відпрацьовують стратегії колективної взаємодії - у віртуальному футболі. На моніторі - поєдинок двох програм, кожна з яких відповідає за дії однієї  з команд.

Олег Гудаєв, учасник змагань з віртуального футболу:

- Каждая программа - это уникальный алгоритм, который придумал автор. Бывают такие программы которые работают на нейросетях. Допустим соперники вообще не ходят к воротам противника, а стоят возле своих ворот.

Люди поки навчили роботів орієнтуватися у заздалегідь запрограмованих параметрах поля. У новій обстановці вони б не знали куди забивати м'яча.

Ольга Сухоручкіна, керівник групи розробників робота Еріка:

- Вот для того чтобы осуществить самую главную задачу робото-клуба, на футбол ориентированного (чтобы в каком-то там 2050-ом году гуманоидные роботы должны обыграть команду людей) там нужно совместить все и вся, и по этому наша разработка, она вот к тем ближе.

Телепрограма