Головна Мапа сайту Контакти
RSS
24 жовтня 2008
Один день. Україна

Криза охопила і ринок цінних паперів

22:18

Ринок цінних паперів охопила небачена криза. Фінансові установи підраховують збитки. Але ж гроші втратили й прості українці. Ті, хто вирішили ризикнути і вкласти заощадження у пайові інвестиційні фонди. Їх називають ПІФами.  

Пайовий інвестфонд - це спільне інвестування. Компанія, що керує ПІФом, на гроші вкладників купує цінні папери і за рахунок зростання їх вартості забезпечує прибуток. Але одна проблема: акції що не день дешевшають. Збитки інвесторів-початківців підраховував Роман Бочкала.  

Це офіс однієї з провідних українських інвестиційних компаній, яка управляє грішми тисяч українців. День починається з терміновоих повідомлень із біржі, до яких тут уже звикли. 

Це раніше брокери товклися на біржах, вигукуючи пропозиції. Тепер торги відбуваються - у віртуальному світі. Подивіться: ситуація на ринку змінюється так швидко, що цифри постійно скачуть. 

Сергій Черненко, трейдер:

- До нуля рынок точно не упадет, а сейчас он находится очень близко к этим значениям.

Загалом в Україні 233 пайових інвестиційних фондів. Свої гроші до них вклали приблизно 20 тисяч українців. Минулий рік був найвдалішим: по деяких ПІФах прибуток склав сто відсотків річних.

Тепер же до ПІФів майже ніхто не йде. Це - сервісний центр одного з фондів. Колись тут було велелюдно. Зараз, як бачите, нікого немає. А ось телефон - постійно дзвонить. ПайовикИ на дроті.  

Оксана Ступак, інвестиційний консультант:

- Всех интересуют сроки окончания данного кризиса. Это самый актуальный вопрос - все спрашивают: когда?

Думала заробити кілька тисяч, а втратила вісімсот гривень. Рік тому Ганна увійшла до ПІФу. Тепер замість грошей у неї ось цей сертифікат. 

Падение довольно существенное.  Сумма покупки почти 6 тыс. гривень, то сейчас - 5100. Такой вот убыток. То есть ты в минусе? Да, в существенном минусе.

Однак Ганна не поспішає виходити з ПІФу. Мовляв, рано чи пізно криза мине.

Ганна Ковальчук, приватний інвестор: 

- Эти деньги были не последние и не предпоследние. Если бы была более существенная сумма, возможно, решение было бы другое. Но поскольку я остро не нуждаюсь в этих деньгах, то я готова рискнуть.  

У січні цього року українці зберігали в ПІФах 2 мільярди гривень. Однак станом на жовтень ці гроші знецінились майже наполовину. 

Роман Бочкала, журналіст:

- Пайові інвестиційні фонди можна порівняти з сільським господарством. У селян те ж є паї. Це їх земельні ділянки. А город - це така собі біржа. Кожного року треба вирішити: на що зробити ставку.  

Пані Надія жартує, на відміну від фінансистів її зелень цілком реальна. Розраховувала на гарний врожай капусти. Однак качани потріскалися. Волога осінь. Тож продати горадину не вдасться. 

А це ж воно пропало, а його ж садили, поливали - нічого не взяло. И не только у меня - у всех. Такая значит природа, атмосфера прошла.

Сьогоднішній день, як і багато попередніх - невдалий для ПІФів. Цінні папери знецінилися ще на десять відсотків. То ж інвесторам залишається чекати. Крива ж продовжує жахати крутим піке. 

Дмитро Ісупов, директор компанії з управління активами:

- Никто не знает упадет завтра рынок еще ниже   или нет. Но я точно знаю, что через год-полтора-два рынок будет намного выше того, где он находится сейчас.

Роман Бочкала, Василь Меновщиков, Максим Чєблін, "К1"

 

Телепрограма