Головна Мапа сайту Контакти
RSS
29 жовтня 2008
Один день. Україна

Сільські школи Львівщини опалюються тирсою

22:03

Тепло на відходах. До майбутніх холодів у кількох сільських школах Львівщини готуються по-особливому: запасаються тирсою. Освітяни вже два роки як переобладнали вугільні котельні і економлять на теплі 10 відсотків грошей. Адже саме паливо безкоштовне. Оплатити треба лише його доставку. Та головне - тепла вдається отримати більше, ніж від чорного золота. Як працює тирсова котельня - знає Маркіян Перетятко.

На канікулах у цій школі до зими готуються й діти. Сіном, загорнутим у папір, напихають міжвіконні рами шкільного класу. Та вже два роки таке утеплення роблять для годиться. Адже батареї в опалювальний сезон аж занадто гарячі.

Оксана Бутрак, вчителька початкових клаcів Вовчищовицької загальноосвітньої школи:

- Минулого року весною, десь у березні місяці, так вже напалили, що було жарко, і ми відкривали двері, щоб провести уроки, було дуже гаряче.

Цими котлами школа обігрівалася й раніше. Але їх наповнювали вугіллям. Тепер тут газ, який утворюється під час згоряння тирси. Лишень треба засипати достатньо палива в бункер. Тирса до пальника подається автоматично.

Ось так це виглядає на схемі. Принцип м'ясорубки: гвинт підштовхує тирсу з потрібною швидкістю у пальник. Там частина його згорає, решта ж не встигає, а лише утворює гази, які потрапляють до котлів і догорають уже там, підігріваючи воду для опалення. Таким чином досягається більша корисна дія котельні. Замість сімдесяти - 95 відсотків ККД.

Шуму від такої установки більше, ніж коли опалюють вугіллям. Зате роботи біля неї менше. Не треба безперестанку засипати паливо та вибирати золу.

Олег Шарван, постачальник установок для опалення тирсою:

- При використанні вугілля, якщо в нього зольність 25-30 відсотків, можете порахувати - 250-300 кілограм ми викидаємо золи. Тут зольність майже нульова, до одного відсотка.

Вугілля ж тут тримають вже другий рік про всяк випадок, а точніше, якщо трапляться перебої з тирсою.

Осип Гачак, начальник відділу освіти Мостиської райдержадміністрації:

- Проблема в тому, що в нас зимою, коли починаються різдвяні канікули, всі підприємства зупиняють виробництво, і немає тирси. Звідки її брати? Але на даний час, щоб не було проблем, поставщики тирсу завозять.

Та поки тирси вистачає: на шкільному подвір'ї відходи деревини повсюди.

Маркіян Перетятко, журналіст:

- Тепер керівництво школи ламає собі голову над тим, як зберігати новий вид палива. Складських приміщень, де раніше зберігали вугілля, виявилося недостатньо. Аби обігріти школу, тирси за об'ємом потрібно уп'ятеро більше, ніж вугілля.

З Львівщини - Маркіян Перетятко, Юрій Голубінка, К1

Телепрограма