Головна Мапа сайту Контакти
RSS
27 листопада 2008
Один день. Україна

У Києві відкрилась виставка "Арт-емігранти"

22:03

Утікачі від радянського соцреалізму  знову у Києві. Столиця приймає виставку "Арт-емігранти". Уперше свої роботи на батьківщину привезли художники-сімдесятники. До цього моменту вони готувалися цілий рік, аж нарешті обрали скульптури і картини, в яких уся їхня туга за Україною.

Українське мистецтво могло б пишатися такими майстрами - кажуть мистецтвознавці. Але свого часу ці художники виїхали з країни до Росії, Франції та Штатів.

Соцреалізм не терпів їх, як і вони - його.

Михайло Шевченко, куратор виставки:

- При слові "гіперреалізм" і "мистецтво фотографії" вони тяглися за парабелуми, наші генерали від мистецтва.

У галереї виставляються семеро художників-сімдесятників. Євген Прокопов - єдиний із сучасних скульпторів, твори якого продають на престижному аукціоні "Сотбіс". Сергій Гета - один із основоположників "фотореалізму" в Радянському Союзі. Сергій Базилєв - учень Тетяни Яблонської, твори якого продають по 150 тисяч доларів.

Михайло Шевченко, куратор виставки:

- Вічно прокляті художники, але вони гонені були завжди. Це були джинсові хлопці, які більш за все на світі любили Борхеса.

Художники емігрували в різний час і в різний спосіб.

Антон Соломуха, художник, мешкає у Франції:

- До Києва приїхало сім француженок, які вчили тут російську мову. І практично всі вони виїхали з кимось.

Він завжди мріяв про Париж. Сьогодні виставляється у французьких галереях і продає твори у приватні колекції по всьому світі. Але тоді, 78-го було скрутно.

Антон Соломуха, художник, мешкає у Франції:

- Треба зрозуміти не тільки, що таке живопис, що таке сучасне мистецтво Франції, а саму ідеологію. Мистецтво там набагато агресивніше.

А творчість Соломухи у Франції дуже змінилася. Зате з'явилися свої агенти і критики.

Антон Соломуха, художник, мешкає у Франції:

- Я не думаю, що це можливо було б зробити в Києві. Але чи я вписався? Напевно. Цього року я зробив 17 виставок.

Соломуха залишиться в Києві на кілька місяців. Тут зараз цікавіше.

Михайло Шевченко, куратор виставки:

- Я так думаю, що вони зараз тут зачепляться, тому що тут геніальний мікроклімат для них. Я гадаю, що у них будуть пропозиції і від інших галерей.

В Україні у художників-емігрантів залишилося багато друзів. Тому до Києва вони приїхали ще тиждень тому, щоб встигнути з усіма зустрітись. А зараз у музеї аншлаг.

Лесь Подерв'янський, художник:

- Для мене це передусім зустріч з друзями, і це для мене є головним. Я з двома з них - Євгеном Прокоповим і Сергієм Базилевим - росли в одному будинку з шести років. Інших я знаю з інституту. Тобто, це найближче моє оточення.

Спочатку проект "Арт-емігранти" планували як одноразову виставку. Гарно пішло - тепер планують проводити такі акції щороку. Благо, емігрантів вистачає.

Дарина Горова, Максим Чеблін, К1.

Телепрограма