Головна Мапа сайту Контакти
RSS
28 листопада 2008
Один день. Україна

Світ за очі. Цукрові палаци родини Терещенків

21:08

Про цукрові палаци родини Терещенків. На початку 20 сторіччя власники солодкого бізнесу були найбагатшими людьми в Україні. Заможні маєтки будували не лише прямі нащадки, але й далекі родичі Михайла Терещенка. К1 продовжує серіал "Світ за очі". Сьогодні ми розповімо про літню резиденцію Надії Терещенко у селі Денишів, що на Полтавщині. З чого будували та як оснащували палаци українські олігархи початку двадцятого сторіччя?

Учитель історії Ігор Коваленко називає дивом те, що палац, хоч і в зруйнованому стані зберігся до наших днів. Дружина одного з родичів Михайла Терещенка, Надія, побудувала цей маєток, як літню резиденцію. Таким будинок простояв усього 6 років - до революції 17-го.

Ігор Коваленко, вчитель історії Денишівської школи:

- Все що можна було зняти все зняли і сьогодні лишилося лише те , що вже не знімається, а там починаючи від дзеркал підлоги вікон , що розтягло місцеве населення.

Міцний фасад палацу залишився неушкодженим завдяки таємничому розчину, з якого зводили стіни. До цементу обов’язково домішували курячі яйця, а вапно для будівництва взагалі готували кілька років.

Ігор Коваленко, вчитель історії Денишівської школи:

- Ще за довго до цього викопувалася яма десь глибоко у лісі в такому місці, де нікого не було, заливалося вапно сухе і затягувалися туди 2-3 воли, ну такі воли, які були вироблені, старі і все це заливалося водою і консервувалося на 3-4 роки, а потім діставалося і на таких розчинах будувалися маєтки.

Фундамент будинку перекопали вже наступного дня після революції. Селяни шукали закопані скарби. Тут і зараз стіни довбуть у пошуках золота - дехто навіть знаходив. 

Ігор Коваленко, вчитель історії Денишівської школи:

- Є така ідея що там при вході була якась чаша чи кув шин комусь вдалося найти. Є ще в нас легенда красива що родичі цих Терещенків, приїжджали після революції вже в роки незалежності хотіли маєток викупити, але не вийшло щось з землею, але вони знади де це і щось дістали.

Ще один скарб шукають  у підземному тунелі.

Переказують, що тікаючи від революціонерів, Надія Терещенко загубила у підземеллі перстень та сережки з діамантами.  Та поки шукачі скарбів нічого не знайшли - в кількох мерах від башти підземелля завалилося. Сьогоднішні руїни  - на початку 20 століття були оснащені найновішими технологіями.

Ігор Коваленко, вчитель історії Денишівської школи:

- Маєток був оснащений, була проведена каналізація , є навіть ідеї що там було світлою ось ми бачимо труби залишки, а ось де ми стоїмо був фонтан, яким він був важко сказати, але по чим залишкам з’ясувати  - можливо стояла якась фігура, довкола фонтану росли красиві квіти тюльпани дуже любила надія Володимирівна і збирала з усіх куточків Європи.

У помістя нащадків Терещенка сьогодні вже є новий власник. За кілька тижнів тут розпочнуть відновлювальні роботи. Що буде на виході Ігор Коваленко, ще не знає - лише гадає - готель чи казино.

З Полтавщини Тетяна Штан, Володимир Дєдов К1.

Телепрограма