Головна Мапа сайту Контакти
RSS
8 грудня 2008
Один день. Україна

У 2009 році в Україні кількість безробітних може сягнути мільйона

22:07

У 2009 році в Україні кількість безробітних сягне мільйона, так припускає Міністерство праці. Залишитися без роботи і опинитися за дверима теоретично може кожен, хто працює за наймом. Тим паче під час економічної кризи. Як розійтися зі своїм роботодавцем так, щоб і грошей більше отримати, і мати більше можливостей знову знайти роботу, з'ясовував Маркіян Перетятко.

Якщо вас хочуть виставити за двері і пропонують писати заяву про звільнення за власним бажанням - не поспішайте. Можливо, вдасться переконати роботодавця знайти інше формулювання - вигідніше для вас.

У центрі зайнятості на звільнених за власним бажанням матеріальна допомога чекатиме не відразу.

Леонід Шаян, заступник директора Київського міського центру зайнятості:

- Якщо з минулої роботи ви звільнилися "за скороченням штатів" або "за згодою сторін" то вам почнуть нараховувати допомогу по безробіттю з першого дня, коли ви отримали статус безробітного. А якщо "за власним бажанням" - то тоді аж з 90-го дня. Тобто на 3 місяці, на 90 днів буде відкладена виплата.

Допомогу безробітним виплачують протягом року, а її розмір залежить від вашої попередньої зарплати. Якщо ви працювали понад 10 років - можете отримати 70% вашого заробітку. Безробітним зі стажем від двох років дадуть на десять відсотків менше і, нарешті, тим, хто втратив роботу на початку кар'єри, належить трохи більше половини від попереднього доходу. Та це тільки на перші три місяці - далі допомогу зменшать ще на 20 відсотків. У будь-якому випадку розмір виплат не може перевищувати середньої зарплати у вашому регіоні. У Києві вона майже 3 200 гривень, а на Тернопільщині найнижча - менше 1 400.

Леонід Шаян, заступник директора Київського міського центру зайнятості:

- Служба зайнятості стимулює людину до пошуку роботи, а не просто сидіти і, звісивши ноги на суспільстві, думати, що вона буде манну з неба отримувати. Це не так.

Людмила, яку звільнили в столиці, навіть не поїхала оформляти своє безробіття на рідну Сумщину.

Людмила Дейниченко, колишня безробітна:

- Прописка у мене в Сумському районі - а там зарплати набагато нижчі, ніж у Києві. Я б отримувала смішні гроші - сенсу їздити в Суми не було.

У трудовій книжці Людмили підстава звільнення - "за згодою сторін". Це дало можливість отримати компенсацію від працедавця в розмірі двох зарплат. Однак звільнення через скорочення штату гарантувало б ще й повернення на попереднє місце роботи.

Оксана Войнаровська, спеціаліст з трудового права:

- Якщо ця криза закінчиться раніше, ніж через рік, і роботодавець буде проводити набір працівників, то він зобов'язаний найняти саме тих працівників, яких він звільнив за скороченням штату.

Втім в агенції з добору персоналу в умовах кризи на підставу звільнення звертають менше уваги.

Ірина Римаренко, директор агенції з добору персоналу:

- Для нас, по сути, и для следующего работодателя это не будет камнем преткновения для того, чтобы принять решение - брать этого человека на работу или не брать. То есть, всем понятно, что сейчас это всех коснулось. Это экономический кризис, и по какой статье - 36-й или 37-й - это не будет большой разницы.

Людмилі вдалося знайти роботу - за контрактом. Без сплати страхових внесків на випадок безробіття. Тож цей час не врахують при визначенні стажу. Та чекати, поки запропонують роботу в штаті, Людмила не стала - треба заробляти.

Маркіян Перетятко, Вадим Ревун, К1.

Телепрограма