Головна Мапа сайту Контакти
RSS
9 грудня 2008
Один день. Україна

В супермаркетах кригу продають за ціною риби

21:11

Кригу в супермаркетах продають за ціною риби. Про це нам розповів у листі глядач із Сімферополя. За його словами, куплене в магазині філе минтая - після розмороження стало вдвічі легшим. Скільки насправді коштує лід та чому бездіють державні органи?

Аби дізнатися, почім нині крига, ідемо до одного з київських гіпермаркетів - тут ціни на продукти зазвичай нижчі, ніж у звичайних магазинах. Дешева рибка в умовах кризи йде "на ура". 

Тетяна Штан, журналіст:

- Для свого експерименту ми придбали три види звичайної мороженої риби та три види риби філе зокрема це  - всі зразки ми відвеземо до державної лабораторії.

Лабораторія українського центру з питань сертифікації та захисту прав споживачів - два роки через брак фінансування стояла закритою. За цей час глазур на рибі, а саме так називається тонкий шар льоду, яким вкривають рибне філе - стала втричі товщою.

Провідний інженер лабораторії Тетяна Тарасова готує зразки для експертизи. Спочатку досліджуємо філе тріски. Лід тане - вага риби зменшується. До чистки два шматочки філе важили 940 грам – після.

За державними стандартами шар глазурі не повинен бути більшим, ніж 4 відсотки від маси рибного філе. У нашому випадку - він становив 17%. Отже, 17 - 4 = 13 % від ціни - це вартість льоду. Філе трІски ми купували за ціною 33 грн 56 копійок. Морожена вода рАзом із рибою продається за 4 гривні 30 копійок з кожного кілограма.

Тетяна Тарасова, провідний інженер центральної випробувальної лабораторії:

- Этот протокол отдаеться нашему городскому управлению уже управление накладівает санкции мі только иследования проводим

Результати наступного експерименту виявилися ще більш вражаючими. Філе хека без льоду важить на 37% менше. А коли пангасіуса звільнили від глазурі - він став легшим на 39%.

Математичні обрахунки показують: Ціна хека 22 грн. 90 коп. - отже, надлишковий лід на рибі коштує 7,5 гривень з кілограма. А глазур пангасіуса за 16,14 обходиться покупцям як третина філе.

Це тут захищають право споживачів не купувати лід за ціною риби. З вартістю криги Віталій Чуприна добре ознайомлений: нещодавно він сам проводив такі перевірки.

Віталій Чуприна, начальник відділу продовольчих товарів головного київського міського управління у справах захисту прав споживачів (Київ):

- Останнє, що ми проводили - це було звернення громадянин - він звернувся у своїй скарзі повідомив , що після розмороження води стало багато, а риби мало. Магазин у якому реалізовувались, до нього застосовуються господарські штрафи, там не багато не мало, а 50% від вартості отриманої для реалізації партії продукції, а ось скарг від людей немає - за рік всього двоє осіб звернулися до управління через надлишок льоду на рибі. А саме заява і є підставою до перевірок.

Віталій Чуприна, начальник відділу продовольчих товарів головного київського міського управління у справах захисту прав споживачів:

- Можливо у когось опускаються руки, але якщо не звертатися, не бити в усі двері, то нічого не зміниться - вода і камінь точить.

Звичайну заморожену рибу в лабораторії навіть не стали перевіряти. Адже на неї взагалі не встановлений максимум у державному стандарті.

Тетяна Тарасова, провідний інженер центральної випробувальної лабораторії:

- Для мороженой океанической рыбы государственный стандарт регламентирует минимальное содержание льда 2% - максимальное не ограничено.

А це означає, що, наприклад, ось за такий кусень льоду покупець повинен заплатити як за рибу.

Тетяна Штан, Василь Меновщиков , Володимир Самченко, К1.

Телепрограма