Мамай-гора - найбільше поховання скіфських царів
Скарбниця Мамая відкриває таємниці. Про місцевість поряд із селом Велика Знам'янка, що на Запоріжжі, у своїх творах згадує Геродот. Тут, за припущеннями вчених, розташовувалося найбільше скіфське поховання царів - Геррос.
К1 продовжує серіал світ за очі. Сьогодні ми розповімо про Мамай-гору, яка входить до так званого золотого кільця скіфських курганів. Район отримав таку назву завдяки унікальним знахідкам - золотому гребеню і пекторалі.
Іван Суслов тільки-но вступив на історичний факультет, як запорізькі степи перетворилися на Каховське водосховище. Унікальну для історії гору посеред степу тепер руйнує водойма. Якщо пейзаж місцевості вже не відновити, то легенди про татарина-загарбника Мамая старожили переповідають і досі.
Іван Суслов, вчитель історії с. Велика Знам'янка:
- Он встретил молодую и очень красивую девушку Сару влюбился в неё и в знак этой любви он поручил отвести часть территории в низовье этой горы. Здесь будет построен дворец для двоих - в последствии его назвали Мамай сурке.
Потім на цій території утворилася перша скіфська держава. Її правитель - цар Атей, центр - у Кам’яному городищі. Саме довкола Мамай-гори, на думку вчених, і розташовувався Геррос - місце поховань скіфських царів, про які в своїх творах згадує Геродот.
Тетяна Штан, журналіст:
- Мамай гора в буквальному сенсі начинена золотом, бо скіфи вважали, що все нажите можна забрати з собою на той світ . Тут поховані жителі кам’яного городища, столиці царя Атея. Вчены припускають, що й сам правитель десь тут поруч.
Золоті скарби зберігають у спеціальних сховищах - в експозиції запорізького обласного музею - речі, які мають тільки історичну цінність. Ось ці військові списи знайшли саме у схилах Мамаєвої гори - колюча зброя - основний арсенал скіфських воїнів.
Секрети виготовлення чорного лаку, яким вкривали побутовий посуд, вчені досі не розгадали. Адже покриття не псується жодним хімічним розчином. Предмети розкоші скіфи вимінювали у греків на харчі, рабів чи зброю.
Зінаїда Попандопало, археолог, завідувачка музейного відділу історії краю:
- Вот комфар, для питья вина - это те же наши бокалы. Вот эти два маленьких сосуда они называються пексиды, солонки на нашем вот эти для благовоний для ароматических жидкостей - такими только богатая женщина.
Чотири кургани на Мамай-горі ще не досліджені. Під двадцяти-метровим насипом - довга могила з кількома відгалуженнями. Де окрім царя, поховані його дружина і слуги. Останні помирали не своєю смертю.
Іван Суслов, вчитель історії с. Велика Знам'янка:
- Вот подводят женщину подходит воин бьет ее в теменное место и ее сразу вместе с ним и кольца драгоценности кувшины, все драгоценности.
За припущеннями Івана Суслова, скіфів з-під Мамаєвої гори витіснили придністровські амазонки - сарматські жінки. Вони, на відміну від звичайних амазонок, не обрізали собі груди, а відверто зваблювали ворога.
Іван Суслов, вчитель історії с. Велика Знам'янка:
- Они старались взять в плен мужчину для того что бы продолжить род мужской а потом его тут же убивади. Если рождалась девочка оставляли она будущая воиельница, она амазонка а мальчиков убивали
Із Запоріжжя Тетяна Штан, Ігор Воробій К1.