Головна Мапа сайту Контакти
RSS
6 січня 2009
Один день. Україна

6 січня православний світ відзначає Святвечір

22:11

6 січня весь православний світ відзначає Святвечір, або Багату кутю. За біблійними свідченнями, цього дня народився Син Божий - Ісус Христос. Переддень Різдва знаменує поява на небі першої зірки.

І цього дня піст є особливо суворим - на столі має бути 12 пісних страв на честь 12-ти апостолів. Також нині після Святої вечері люди починають співати колядки.

Ще одним символом Різдва є дідух. Себто "дідів дух". Сніп із найкращого збіжжя прикрашали лікарськими рослинами, іграшками та фруктами. Він символізував дух предків, які відвідують родину на Святвечір. Але дідух не продають у спеціалізованих магазинах чи на базарі. Його можна зробити власними руками, зібравшись сім'єю чи з друзями.

Зробити це не важко - переконана наша кореспондентка Дарина Горова. Вона побувала на майстер-класі в центрі сімейного дозвілля "Світлиця".

У традиції соломоплетіння нас посвятить майстер Раїса Павленко. Робитимемо житній дідух.

Ми беремо сніп і починаємо перебирати. Відбираємо колосочок до колосочка. З'єднуємо так, щоб з'єднувалася верхня частина. І перев'язуємо чимось. Можна стеблинкою.

Готуй збіжжя влітку - десь у липні, коли жнива. А вже перед початком роботи соломинки замочують - тоді вони не ламатимуться. Зараз ми формуємо верхню частину дідуха. Вона складається з невеликих жмутків.

Раїса Павленко, майстер із соломоплетіння:

- Бачите, немає досвіду - і виходять колосочки різної довжини, і він такий виходить лохматенький. У дідуха є з три умовні частини: верх - це космос, середина - земля, і внизу -потойбічний світ. Наш космос готовий. Перев'яжемо його косою - теж із соломи. І починаємо плести косу. Але солома не дуже довга, і ми її нарощуємо, накладаємо соломинку на соломинку.

Ця стрічка - дуже міцна, розірвати майже неможливо. Обкручуємо сніп, він помітно меншає. Тепер робимо наступний ярус. А в соломинки для нижньої частини - трьох ніжок снопа - треба вставити дротики, щоб форму тримали.

Раїса Павленко, майстер із соломоплетіння:

- Потім роз'єднаємо, ділимо на три рівні частини, згинаємо от так солому. І потім такою ж плетеною косою починаємо обплітати.

Робити дідуха не складно, але довго. Якби ми працювали два тижні, виготовили б такого красеня. Прикрасили б його зіллям та солодощами. Або от такого солом'яного бичка.

Але що робити, якщо для дідуха немає збіжжя або часу? На ринках Києва їх не знайдеш, трапляються в церквах. Для громади греко-католицької церкви Святого Василя дідухи цього року привезли два майстри з Західної України.

Володимир Мишолівський дідухи на продаж робить уже сім років.

Володимир Мишолівський, майстер із соломоплетіння:

- Я хочу це зробити у формі тризубця. Це вже не як дідух виходить, це вже виходить як символіка. От бачите. Синє з жовтим. Віночок такий же.

Цього разу Володя привіз 30 дідухів. Пшеницю, овес і жито вирощує на своїй землі, спеціально виділив ділянку тільки для дідухів. Раніше їх збував у Львові, але в Києві зиску більше.

Володимир Мишолівський, майстер із соломоплетіння:

- Один коштує дев'яносто. Цей, трохи більшенький, сто. Ну і такий, трошки більшенький, сто двадцять.

Телепрограма