Іпотека: чужа "своя" квартира
Ми продовжуємо серіал "Кредитні історії". Тема сьогоднішнього розслідування - квартири в борг. Вони нібито й ваші, але не зовсім... В умовах кризи іпотечні кредити стали непомірним тягарем для багатьох українців. Дехто вже просто не в змозі платити. В таких випадках банки вимагають заставу - як правило, це - квартира чи дім, куплені у кредит. Однак втрачати житло - охочих немає. Але, виявляється, є немало законних варіантів, аби його відстояти.
Роман Бочкала, журналіст:
- Якщо банк хоче забрати квартиру - не треба впадати у відчай. Врятувати можна будь яке майно.
Однак банки налаштовані рішуче. Борги вони пробачають дуже рідко, каже топ-менеджер однієї з фінустанов Світлана Лотоцька.
Світлана Лотоцька, топ-менеджер комерційного банку:
- Говорить о том что банки враги, о том что банки нас выселяют, а у нас здесь трое пятеро детей. Мы не кредитовали людей у которых было трое - пятеро детей. И лишать нас сей час как банки возможности реализовать налог и покрыть свои убтытки, потому что Клиент не может обслуживать кредит - это не правильно.
Вони називають себе антиколекторами - допомагають клієнтам банків відстоювати права. Ці чоловіки обіцяють врятувати будь яке майно. Сергій наводить приклад: в багатьох угодах є пункт про заборону прописувати дітей у заставну квартиру. Але це суперечить Цивільному кодексу.
Сергій Довженко, антиколектор:
- Если они проживают, то очень сложно реализовать предмет залога. Здесь надо разрешение попечительного органа. А они не всегда идут на встречу кредитору, чтобы дать согласие.
Як правило проблемні клієнти самі погоджуються віддати житло. І нерідко після погроз банків про звернення до суду. Проте, зізнається Світлана, забрати квартиру за рішенням суду - майже не реально.
Світлана Лотоцька, топ-менеджер комерційного банку:
- Судебных решений по ипотеке на сегодняшний день у нас нет.
Ми вирішили розшукати заставні квартири. Ця - у Борисполі - двері не відчиняють. Сусіди кажуть, що тут давно ніхто не живе. А це вже Київ - новий будинок у центрі. Удома нікого немає, але консьержка, як завжди, все знає.
Краща оборона - це напад. Майже кожна іпотечна угода містить юридичні похибки. А тому можна вимагати визнання угоди - недійсною - через суд. Таку схему вирішив застосувати Сергій з Броварів. У його угоді відсутня схема погашення кредиту. А саме цього вимагає 168 постанова Національного банку.
Сергій, мешканець Броварів:
- Я считаю, что этот договор составлен с нарушениями, с весомыми нарушениями, и в святи с этим я буду требовать признания данного договора недействительным.
Якщо суд визнає, що угода нікчемна, тоді: клієнт виплачує банку так зване тіло кредиту, а банк в свою чергу - повертає людині відсотки, які вже були заплачені. Майно ж втрачає статус заставного, бо відносин з банком більше немає.
Можливо українцям не доведеться шукати лазівки в законодавстві, якщо Верховна Рада ухвалить закон, який заборонить відсудження заставного майна.
Ось цей документ. Мова йде про введення мораторію на період економічної кризи. Закон вже відбув перше читАння, але один із його Авторів - депутат Анатолій Семинога - не впевнений у підтримці колег.
Анатолій Семинога, народний депутат України:
- В ВР сильне банківське лоббі. тут є ціла асоціація банків, яка співпрацює з банківським комітетом і вони будуть відстоювати свої інтереси. Але головне для нас, для авторів, щоб не була змінена філософія даного законопроекту. А філософія полягає в наступному: нам необхідно на період кризи захистити людей.
Світлана Лотоцька, топ-менеджер комерційного банку:
- Считаю проблему, которая рассматривается в Верховной Раде надуманной, законопроект - не актуальный.
Так не бути ж тобі нічиєю! Восени в Очакові, на Миколаївщині, вибухнула квартира. Рятувальники думали, що це випадковість. Але, як виявилося, господарі зробили це навмисно, аби банк не забрав житло за борги.
Роман Бочкала, Дмитро Паденко, Олексій Стеченко, К1