Газ пішов. Але невідомо, за якою ціною.
20 січня стало днем, насиченим "газовими" подіями. Зранку українські труби знову зігріло російське блакитне паливо. Передусім - транзитне - до Європи. А в Україні інтригували протягом усього дня. Адже на думку газпромівців - ціна складе 360 доларів за тисячу кубів. Український прем’єр остаточної вартості не називає - мовляв, 228 плюс платня за додаткові послуги, а в секретаріаті президента - однозначно заявляють, що ідеться про 450 доларів плюс додаткові витрати. Віктор Ющенко назвав угоду "поразкою України". Про ситуацію в трубах і навколо них - далі в огляді Дарини Горової.
Газ на західному кордоні України зустрічали представники ЄС та Газпрому. Першими блакитне паливо отримали Словаччина та Угорщина. У Єврокомісії підтвержують - газ уже в трубах, незабаром Європа зігріється. Проте осад - залишився. Евросоюз зробив свої висновки:
Жозе Мануель Баррозу, президент єврокомісії:
- Ми повинні брати це до уваги в майбутньому. Диверсифікація за визначенням є частиною стратегії енергетичної безпеки. Диверсифікація за країною походження, диверсифікація магістралей країни та, звісно ж, диверсифікація джерел енергії як таких. Зовсім не мудро одній країні покладатися лише на одного постачальника.
Проте підтвердження того, що Київ крав газ, який Москва передавала до Європи, спостерігачі з ЄС не знайшли.
Андріс Пибалгс, комісар ЄС із питань енергетики:
- У нас немає підтверджень, що Україна несанкціоновано відбирала газ. Я вірю, що всі ці проблеми ніяк не вплинуть на зв’язки України та Європейського союзу.
В Україну також почало надходити пальне для внутрішнього споживання. Протягом доби вона отримає до 400-т мільйонів кубометрів палива. У Росії впевнені: за тисячу кубів платитимуть 360 доларів.
Олексій Міллер, голова Газпрому:
- Базовая цена 450 долларов за тысячу кубов. С учетом понижающего коэффициента, который принят, который составляет двадцать процентов. Цена в первом квартаре для Украины составит триста шестдесят долларов за тысячу кубометров.
Тимошенко ж має свою формулу розрахунку.
Юлія Тимошенко, прем'єр-міністр України:
- Ця ціна на газ - це ви розумієте, на кордоні - буде складати 228, 8 доларів за тисячу кубічних метрів. І ця ціна потім буде мати додатково податок на додану вартість, всі накладні видатки щодо розмитнення, плюс транспортування по внутрішнім локальним мережам. В той же час вартість транзиту зберігається на 2009 рік на рівні 1, 7 за тисячу кубічних метрів на сто кілометрів
А от глава держави упевнений, що Україна програла газову війну. Адже вартість газу для неї зросла, а вартість транзиту для Росії - ні.
Віктор Ющенко, президент України:
- Закладаючи базову ціну на газ 450 доларів за тис. куб. метрів, з урахуванням 20% знижки ціна в 1 кварталі становить 360 доларів, відповідно до угоди, - це явний програш. Якщо ціна на газ для України збільшується, то повинна збільшуватися і ціна за транзит.
У канцелярії президента вже пообіцяли провести окреме засідання Ради національної безпеки і оборони з приводу газових домовленостей.