В Україні - бум на антиколекторів
У ситуації, коли клієнти не в змозі виплачувати кредити, союзниками банку виступають колектори. Аби повернути гроші клієнта, вони зазвичай переходять межу дозволених законом прийомів. Втім, на кожного колектора знайдеться антиколектор.
В Україні - бум нової спеціальності. Колишні банківські службовці, кредитні брокери та юристи здобувають ще один фах. Кількість антиколекторських агенцій зростає пропорційно збільшенню кількості боржників. З якою зброєю ідуть проти збирачів боргу - дізнавалася Тетяна Штан.
Колектори зустрічають вас біля під'їзду будинку, дзвонять на мобільний та погрожують. Час телефонувати антиколекторам. Тепер так називають себе юристи, які захищають боржників від банківського тиску.
Боротьба Сергія Сердюка з колекторами почалася вже близько двох років тому. Тісний кабінет і комп'ютер - його робоче місце точнісінько як у самих колекторів. Навіть зброя ідентична - юридичні талмуди, єдина відмінність - на кого працює буква закону.
Сергій Сердюк, директор антиколекторського агентства:
- Представители банка зачастую рассказывают информацию, которая не действительна в юридическом в правовом поле. Где-то что-то не договорил, что-то приукрасил. Основа та, но в реалиях это не так.
Левова частка методів, якими користуються колектори - поза законом. Це заборонено статтею 11 закону України про захист прав споживачів:
"Кредитодавцю забороняється:
1) Надавати неправдиву інформацію про наслідки несплати споживчого кредиту,
2) вилучати продукцію у споживача без його згоди або без одержання відповідного судового рішення,
3) зазначати на конвертах з поштовими повідомленнями інформацію про те, що вони стосуються несплати боргу або споживчого кредиту,
4) вимагати стягнення будь-яких сум, не зазначених у договорі про надання споживчого кредиту,
5) звертатися без згоди споживача за інформацією про його фінансовий стан до третіх осіб, які пов'язані з ним родинними, діловими, професійними відносинами."
Хоча Сергій не приховує - довести незаконність дій колекторів у суді та стягнути моральну компенсацію буде вкрай важко.
Сергій Сердюк, директор антиколекторського агентства:
- Четкого законодательства, регулируещего действия коллектора, нет - соответсвенно, банк ссылаеться на работу коллектора, на Конституцию Украины - каждый имеет право на правовую защиту, поэтому коллекторы - это та организация, которая представляет интересы банка по задолжености в суде. А все остальные действия незаконны.
П'ять філій в областях час від часу сповіщають про методи колекторів - від цих новин навіть у Сергія волосся дибки стає. В умовах кризи збирачі боргу не цураються практично нічого.
Сергій Сердюк, директор антиколекторського агентства:
- В регионах - там более безнаказанно, там в основном это все сводится к психологии. Если взять случай с девочкой и мамой, когда ее просто запугали. Когда ребенку просто сказали: "Ты свою маму больше не увидишь".
Головні клієнти антиколекторів сьогодні - це люди, які взяли кредити під заставу майна. У більшості випадків споживач сам здатний захистити себе в суді.
Сергій Сердюк, директор антиколекторського агентства:
- Мы ему составим все документы, письма все исковые. И он просто будет приходить в суд и защищать себя сам. Нигде не написано, что в суд должны ходить адвокаты и юристы, любой гражданин может защитить себя сам. А если у него цена вопроса 5 тысяч гривен - и он наймет хорошего адвоката, то шкурка вычинки не будет стоить.
Консультація та підготовка пакета документів до суду коштуватиме 100 гривень. Коли ж клієнт бажає, щоб його захищав адвокат, за це доведеться заплатити від 200-т гривень. Позбутися надокучливих дзвінків та зустрічей з колектором можна, замовивши очну ставку збирача боргу і антиколектора - це обійдеться у 300 гривень.
Сергій Сердюк, директор антиколекторського агентства:
- Есть клиент - есть ипотечный кредит, он хочет получить отсрочку по платежам.
Ще кілька місяців тому Сергій був директором кредитного агентства. Доки число охочих взяти позику не почало стрімко зменшуватися. А дзвінків із проханнями допомогти повернути борг банку - пропорційно зростати. Тепер це також антиколекторська фірма. Роботи для таких фахівців зараз не бракує.