За усиновлення дитини платитимуть стільки ж, як і за її народження
Відтепер за усиновлення дитини платитимуть стільки ж, як за її народження - 12 тисяч 400 гривень. Таку постанову сьогодні прийняв уряд. Збільшилась цього року й верхня межа допомоги по догляду за дитиною.
Максимумом для декретних буде не половина, а три чверті прожиткового мінімуму. Це трохи більше п'ятисот гривень. Щоправда, ці гроші стосуються родин, які офіційно довели що вони малозабезпечені. Переважна ж більшість мам отримують мінімальні 130 гривень.
Утім, юристи стверджують, що жінки мають право на допомогу в розмірі сто відсотків прожиткового мінімуму - сьогодні це 670 гривень. Аргументи слухав Маркіян Перетятко.
Поки Олениній доньці не виповнився рік, до банкомата вони ходили справді за допомогою. Тоді щомісяця платили більше півтисячі. Крім допомоги по догляду за дитиною були ще й виплати у зв'язку з народженням. Тепер щомісяця - лише по догляду за дитиною. 130 гривень.
Олена Камнєва, отримувач допомоги по догляду за дитиною:
- Коли виплачували до першого року, ми дозволяли собі на басейн, на розвиваючі заняття ходили. А як перестали - нам стало не вистачати.
Уже 10 місяців Камілла змушена гратися тільки вдома з мамою. Про басейн батьки навіть не думають - були б гроші на харчування.
Державної допомоги у 130 грн вистачає хіба на місячну норму підгузників, або, наприклад, на домашнє молоко для дитини - але тільки на три тижні.
Переважна більшість українських матерів, що виховують дітей віком до трьох років, отримують саме 130 гривень.
Більші гроші передбачені для тих родин, які домоглися статусу малозабезпечених. Щоправда, у бюджеті на цей вид допомоги передбачено менше ніж 2,5 мільярди гривень. А дітей віком до 3-х років виховують мільйон двісті сімей. Тобто, на кожну родину в середньому припадає по 166 грн в місяць.
Уряд досі не платить допомоги у розмірі прожиткового мінімуму - не дозволяють доходи бюджету.
Людмила Денисова, міністр праці і соціальної політики України:
- Должен же быть паритет - насколько ВВП растет, настолько и доходы граждан. Мы повышаем заработную плату, не думая о производительности труда. А потом думаем, почему у нас кризис. Безусловно, экономить на детях нельзя, но постепенно мы приходим к тому, чтобы платить 100 процентов прожиточного минимума, если так нужно по закону.
100 відсотків уряд зобов'язаний сплачувати вже сьогодні, і людям вдається відсудити свої гроші, кажуть в Українській Гельсинській спілці та показують десятки справ, виграних у різних регіонах країни.
Максим Щербатюк, юрист Української Гельсинської спілки:
- Кожна мама, яка працювала, яка застрахована, має право на застосування закону про державне страхування у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю. Єдине, що тут треба йти судовим шляхом захисту своїх прав. І це найголовніше. Уряд фактично не передбачив коштів для виплати цієї допомоги, і він розраховує, що не будуть судитися з цього приводу, а якщо і буде - то 1-2 проценти.
Олена також не знала, що може претендувати на більшу допомогу. І тепер готова відстоювати свої права у суді.
Маркіян Перетятко, Павло Лисенко, Володимир Самченко, К1.