Головна Мапа сайту Контакти
RSS
12 лютого 2009
Один день. Україна

Карти? Чи КАРТИни?

21:08

К1 продовжує серіал "Народна гра". Ви вже чули про історію українських гральних карт та знаєте скільки можна заробити, друкуючи колоди. Але картами можна не лише грати, а й милуватися. В якісно спроектованих колодах кожен герой має характер і біографію.

Наприклад, "король" - не тільки той, хто в короні. Ним може стати і батько художника чи капітан корабля. Спроектувати свою колоду може кожен. "Карти ексклюзивні" - така третя частина серіалу. Ексклюзивні колоди розшукала Дарина Горова.

Годинами роздивлятися зображення королів та дам він полюбив ще в дитинстві. Зараз у колекціонера Григорія Іващенка їх десятки, зокрема і дві власні спроектовані колоди - "Козацькі" та "Писанка". Король із білим півнем на плечі - батько. Мама - дама, у неї в руках курка, а поруч мале пташеня. Онук - джокер.

Григорій Іващенко-Дзвінковий, історик, колекціонер гральних карт:

- Всі оці персонажі намальовані тонкою, ламкою лінією, якою, власне і є шкаралуща яйця - по-перше. По-друге, у кожному персонажі, у кожній фігурі можна побачити овал, або, власне яйце

Навіть за малим символом - прихований зміст, а герої пов’язані між собою. Лише тоді колода цікава. У "Козацькій" - використав українські типажі: пікова дама - ворожка, бубнова - шинкарка, а червова - вдова.

Григорій Іващенко-Дзвінковй, історик, колекціонер гральних карт:

- Краля жиру - дама треф. Вона називається в мене козир-дівка. Що таке козир-дівка? Це жінки типу Ольги, яка правила чоловіками. Це жінки типу сучасного прем’єра.

Взятися за зброю дама змушена, бо захисників немає. Хрестовий валет напився в шинку.

Григорій Іващенко-Дзвінковий, історик, колекціонер гральних карт:

- Тому вона жінка-краля. має за нього - тому що вони ж однієї масті - виконувати невластиву їй функцію.

Для студентів Національної Академії образотворчого мистецтва карти теж не просто гра. Ці колоди - дипломні проекти випускників кафедри дизайну

Віталій Шостя, завідувач кафедри дизайну Національної академії образотворчого мистецтва:

- Об’єкти моди: капелюшки і взуття. Але цікавий ще є хід, що оці цифрові карти, вони мають в собі записаний рік. Ось - 1320 рік. Це взуття якраз того часу.

Героїв колоди об’єднує спільна ідея. Ось молодіжні карти. Тут все актуальне: музика, напої, улюблені герої. Це карти тінейджерів. Хто сказав, що колода має бути прямокутною? Люблять народну гру і в армії. Камуфляжна сорочка. Малі карти - зірочки з погонів, для тузів - з генеральських.

Ідей у студентів вистачає, друкувати б хто взявся.

Дарина Горова, журналіст:

- Цю колоду намалював український художник Владислав Єрко на замовлення російського ресторану. Персонажі - традиційні українські образи: міщанка, селянка, романтичний лицар та інші.

Владислав Єрко малював характери. Піковий валет у розкішній вовчій шкірі. Король-лірник. Ворожка з люлькою і чорним котом на плечі. І двоє джокерів-Мамаїв. 

Григорій Іващенко-Дзвінковий, історик, колекціонер гральних карт:

- Цей Мамай в понеділок, мабуть, зранку, він чорний. Джокер - він такий трошки мінорний. Біля нього стоїть традиційна пляшка, і пляшка ця ще повна. Тому мабуть, він ще і мінорний. А це - червоний Мамай, і подивіться - карафа вже наполовину порожня, дибом оселедець

Колода продається в Москві. Права належать ресторану.

Владислав Єрко, художник:

- Вони додруковують тираж, тому що карти купуються в корчмі "Тарас Бульба"

Вправність рук і шахрайство. Майстер-клас від фокусника та секрети від колишнього шулера, який заробляв картами на життя. "Карти втаємничені" - третя серія "Народної гри". Дивіться завтра о 21-30.

Дарина Горова, Василь Меновщиков, К1

Телепрограма