Зубр опинився на грані знищення
Один із головних символів турботи про природу - зубр - опинився на грані повного знищення. Кількість диких биків в Україні за роки незалежності скоротилася вдвічі. Два роки тому заборонили навіть селекційне відстрілювання тварин. Чи врятувало це європейського бізона - з'ясовував Маркіян Перетятко.
Маркіян Перетятко, журналіст:
- Цей зубр - представник уже третього покоління, вирощеного в Київському зоопарку. Його предків завезли сюди з Білорусі, з Біловезької пущі. Незважаючи на розміри та роги, за віком він ще дитина. Йому всього чотири роки.
Тут їх мешкає троє. Мати і двоє дітей. Минулого року помер їхній батько - у віці більше двадцяти років. Це середня тривалість віку цих тварин. Та ось їхні родичі на волі останні роки, як правило, помирали не своєю смертю.
Ці кадри зняті під час одного з полювань німецького мисливця на Вінниччині. Чоловікові офіційно вдалося отримати ліцензію на вбивство тварини, яка перебуває під захистом Червоної книги. Це оформили як "селекційний відстріл". Лише з дві тисячі сьомого будь-яке полювання на українських буйволів - заборонене.
Втім, і сьогодні не складно знайти фірми, що пропонують серед своїх послуг саме організацію полювання на зубра в Україні.
Володимир Борейко, директор київського Еколого - культурного центру:
- За нашими оцінки вбивають десь 10 зубрів за рік. Тобто стільки скільки народжується. Для того, щоб зубрів стало більше треба затвердити державну програму по охороні зубрів, як це зроблено в Польщі, Білорусі Росії
Микола Мовчан, заступник міністра охорони навколишнього природного середовища України:
- Ми хотіли розробить програму. Але міністерство фінансів каже - ні, бо там находиться 18 програм. Мені дуже прикро, що Міністерство краще за нас знає, як відновлювати зубра.
У Мінприроди нарахували в Україні близько трьохсот шістдесяти зубрів. Щоправда, ці цифри орієнтовні. Ось дані київського еколого-культурного центру. Найбільші стада живуть на Вінничині та Буковині. Втім, хоча полювання на зубрів заборонене - половині цих тварин доводиться жити не в заказниках, а на території мисливських угідь.
Микола Мовчан, заступник міністра охорони навколишнього природного середовища України:
- Я допускаю, що може бути якесь нелегальне полювання. Може бути якась домовленість. Для цього ми повинні провести чітку паспортизацію, чітко розписати по паспорту. Коли приходить інспектор він піднімає журнал. Тут у тебе знаходиться 40 голів зубра. Вид такий-то звати так-то. Де він дівся. Через те, що в нас немає чіткої відповідальності. Сьогодні відповідає за зубра Комітет лісового господарства. А в Комітета лісового господарства немає чіткого зобов'язання, що він повинен чим займатися.
Після заборони на полювання - у лісгоспів зник і інтерес доглядати зубрів. Між тим, доросла тварина має з'їдати в день 15 кілограмів сіна. Тож, поки чиновники вирішують хто відповідає за долю зубрів - тварини намагаються прохарчуватися тим, що залишилося після збору врожаю.
Маркіян Перетятко, Сергій Єрьоменко, К1.