Головна Мапа сайту Контакти
RSS
26 березня 2009
Один день. Україна

Вкладаєш гроші, а отримуєш автомобіль, квартиру, або... цукор

22:10

Вкладаєш гроші, а отримуєш автомобіль чи квартиру. Це не лотерея, так банки повертають депозити. Щодалі частіше фінустанови пропонують товари замість готівки.

Бартер повертається через кризу. Вкладники багатьох банків уже стикнулися з тим, що гроші не віддають. З іншого боку, тих, хто заборгував самим банкам, теж немало. Залишається тільки заставне майно. Тож в одних банки його відбирають, а іншим - віддають.

Отже, як працює ця схема і чи варто погоджуватися на товарні депозити - дізнавався Роман Бочкала.

Він і не думав, що депозит може бути таким солодким. Коли банк запропонував Сергію цукор замість грошей, він вирішив, що це жарт.

Сергій Демещенко, вкладник:

- Вот, говорят, есть вариант. На квартиру ваш депозит не тянет, но есть сахар. Пару вагонов получается - забирайте.

За законом таке дозволено. Це називається - "зарахування зустрічних вимог". Шістсот перша стаття Цивільного кодексу. Раніше банки її не використовували.

Схема проста. Вкладники дають гроші банку, а той кредитує інших осіб. Коли починаються проблеми з виплатами - пропонують бартер. Майно позичальників переходить вкладникам. У результаті ніхто нікому нічого не винен. 

Цукор замість грошей - це скоріше виняток. Зазвичай в обмін на депозит банки пропонують земельні ділянки, автомобілі чи житло.

Ми вирішили перевірити, як це працює, та звернулися до одного з банків. Не від хорошого життя ця фінустанова почала пропонувати взаємозалік.

У переліку сотні автівок і десятки квартир з усієї України. Поки що все це належить позичальникам, але вони вже готові відмовитися від свого майна. Ціни і в доларах, і в гривнях - залежно від того, в якій валюті брали кредит.

Марина Левчук, менеджер банку:

- Сам процесс купли-продажи происходит на месте, в том же отделении. Если это квартира, то нотариус сразу вызывается на место сделки. То есть, это все проходит, можно сказать, в один день.

Наступного дня йдемо дивитись обрану квартиру. Господарі не дуже чекали нашого приходу, але змушені показувати помешкання всім охочим.

Перший поверх, дві кімнати, шикарний ремонт. Загалом - 61 квадрат.

Однак іншого варіанту немає, бо погашати кредит нічим. Ціна кусається - 146 тисяч доларів. Хазяйка погоджується: вартість вища за ринкову. Готівкою за ці квадратні метри навряд чи хто розрахується, а віртуальними грішми - можливо.

Якщо банк пропонує майно замість грошей, краще погоджуватися, радять самі ж банкіри. Бо, може, це останній шанс отримати бодай щось. Таки пропозиції означають: коштів у банку немає, і коли вони з'являться - невідомо. Однак перед тим, як укладати угоду взаємозаліку, краще порадитися з юристом, аби замість квартири не отримати обіцянки.

Олексій Руднєв, топ-менеджер банку:

- Я рекомендую брать юриста, потому что возникают другие правоотношения. И вместе с юристом делать взаимозачет - взамен залога или депозита.

Якби Сергій погодився на цукор замість грошей, то отримав би 22 тонни солодкого продукту. Одній людині цього має вистачити на 600 років. Сергій відмовився від такої перспективи, про що потім пошкодував.

Сергій Демещенко, вкладник:

- Или ел бы сам всю оставшуюся жизнь, и дети. Или продавал бы в магазины. Ну, или делал бы варенье, гнал бы наливку. Мы не говорим о самогоне.

Коли Сергій уже був готовий отоваритись цукром, банк дав задній хід.

Роман Бочкала, Олексій Стеченко, Вадим Свірідонов, К1.

Телепрограма