Оце так професія! Натурник
Акторський талант не обов'язково розкривати на підмостках театрів. Якщо ви - обдарована людина, але зайві рухи вам не до снаги, спробуйте професію "Демонстратор пластичних поз". Саме так вона називається за класифікатором.
Сьогодні на К1 - чергова історія серіалу "Оце так професія!". Ми розповімо про натурників. Їхня робота не така вже й легка, як може здаватися на перший погляд.
Часто потрібно не рухатися протягом доволі тривалого часу. Про права і обов'язки нерухомих натурників дізнавалася непосидюча Дарина Горова.
Колись у Петербурзьку академію мистецтв натурників набирали у війську. Роздягнені солдати шикувалися у шеренги, а художники вибирали типажі. Вояки раділи: що може бути простішим, ніж нерухомо стояти на одному місці? А через кілька годин знесилені падали на подіумах.
Юрій Колончук добре їх розуміє. У минулому він - інженер-конструктор. Через кризу в 90-х втратив роботу і зараз уже сім років як працює в Національній академії образотворчого мистецтва натурником. Мовою бюрократів - демонстратором пластичних поз.
Юрій Колончук, натурник:
- Самое первое требование - это обычная трудовая дисциплина и исполнительность. А потом внешность. Красота - ну как стандартное бытовое представление о красоте - это не обязательно. Выразительность.
Найважче - довго нерухомо сидіти чи лежати. Особливо якщо в неприродній позі: тулуб - наліво, ноги - направо. Після робочого дня викручує суглоби та з'являється крепатура. Позу змінювати не можна, і якою вона буде - вирішує професор.
Юрій Колончук, натурник:
- Сохранять неподвижность. Для этого надо иметь определенный склад характера. Ну вот желательно быть флегматиком. Холерику здесь делать вообще нечего.
Зазвичай натурники працюють зі студентами мистецьких вузів. У Національній академії образотворчого мистецтв 65 моделей.
За демонстрацію пластичних поз в одязі платять 10 гривень на годину. Оголеним - 15. Чоловіки найчастіше позують у білизні чи пов'язці на стегнах - з етичних міркувань. Але психологічно їм роздягатися легше, ніж жінкам. Олена Бойчук працює натурницею вже 17 років. Тільки з часом зрозуміла: для студентів вона - лише предмет зображення. Хоча не для всіх, звичайно.
Олена Бойчук, натурниця:
- Ну потряслась пару дней. А потом как-то я перестала чувствовать себя другой, обнаженной. Я перестала себя чувствовать. Я привыкла к этому.
Щоб було тепліше кілька годин лежати у великому холодному приміщенні, робоче місце вона обставляє обігрівачами.
Олена Бойчук, натурниця:
- Бывает, иногда засну, когда позирую лежа. Если удобная поза.
Дистанція між студентами і натурником - два метри. Але головне - взаєморозуміння. Можна і поговорити, або перерву зробити, коли змучаться.
Євген Суспо, студент:
- Особливо якщо гарна дівчина. Якщо вона виразна і дуже приваблива - дуже цікаво малювати.
Часто студенти дарують роботи своїм моделям.
Юрій Колончук, натурник:
- Для каждого человека самый приятный звук - это звук его имени. Ну а самое приятное изображение - свое собственное.
Дарина Горова, Євген Сакун, К1.