Головна Мапа сайту Контакти
RSS
30 березня 2009
Один день. Україна
Розслідування:

Чи є життя у борг? Квартири

22:04

Прості українці копійчина до копійчини збирають гроші на житло. Ціни на нерухомість зменшилися вдвічі, порівняно з минулим роком, і продовжують падати. Але купити квартиру можна лише за готівку, бо практично всі банки згорнули програми житлового кредитування. А ті, що залишились, пропонують захмарні відсотки.

Канал К1 розпочинає серіал "Чи є життя у борг?". Наш кореспондент Веніамін Трубачов, назвавшись клієнтом, спробує взяти кредит на квартиру, машину та побутову техніку. Чи вдалося купити житло нашому журналістові та на яких умовах - у першій серії.

Веніамін Трубачов, журналіст:

- Я знайшов банк, який видає кредити на купівлю житла. З прихованою камерою йду до центрального офісу. Там пропонують нові квартири, але тільки за межами Києва.

Працівник банку:

- 15 процентов в гривнях, дом недостроен, там только строится дом, 85 процентов готовности.

- А первый взнос?

- 25 процентов.

Є можливість придбати квартиру в борг і на вторинному ринку. Пропонують купити житло, відібране у боржників банку, які не змогли розплатитися за кредитом.

Працівник банку:

- Ежемесячный платеж по кредиту не превышал 40 процентов от официальных доходов заемщика и членов его семьи.

- Все только официально?

- Только официально, на неофициал нынче не обращают внимания.

Іпотечні кредити на нове житло дають лише кілька банків. Умови позичання доволі жорсткі: достатньо високий перший внесок - до п'ятдесяти відсотків вартості житла, невеликий термін кредитування - до 15-ти років, та високі відсотки. Подібна ситуація й на вторинному ринку - ставки зростають ледь не щодня.

Віктор Несин, генеральний директор агентства нерухомості:

- Если банк начинает выдавать кредиты под годовой процент 23, 24 и выше, я бы сказал, что это издевательство над заемщиком, и это наперед невозвратные кредиты. Я не понимаю, зачем банки это делают. Они четко должны себе отдавать отчет, что под такой высокий процент, это крайне высокий процент, это практически невозвратный кредит, это заемщик выплатит один месяц, второй, в лучшем случае третий месяц, дальше пойдет невыплата. Если банку интересно удовлетворять свои потребности, забирая недвижимость.

Агентство Віктора Несина торік щомісяця купувало та продавало десяток квартир, а зараз навіть одна операція - це вже успіх. 

Віктор Несин, генеральний директор агентства нерухомості:

- На сегодняшний день пользуются спросом одно-двухкомнатные квартиры, опять же, которые не превышают стоимости 50 тысяч долларов, до, грубо говоря, 70 тысяч долларов.

Хоча ціни на нерухомість впали удвічі, угод з іпотечним кредитуванням практично немає. У Києві якщо й купують, то ось такі одно- або двокімнатні квартири у спальних районах. І то, покупці намагаються виплачувати одразу всю суму, не зв'язуючись із кредитними програмами.        

Олександр Крамаренко, головний редактор журналу "Деньги UA":

- Якщо людина щось продає, це означає, що дуже приперло. І це не завжди якісно, тобто, потрібно зараз, якщо хочеш вигідно купити, потрібно бути мисливцем. Нишпорити по ринку і дивитись, що де відбувається, ринку як такого зараз немає.  

Від початку року перестали видавати доларові кредити. Залишились тільки гривні, які зараз теж поступово зникають з ринку. А умови, що пропонують банки, непідйомні для середньої української сім'ї. 

Купуючи житло у кредит в спальному районі, за нинішніми відсотковими ставками платиш удвічі більше. Зараз на такі умови погоджуються одиниці. А от купуючи недобудовану квартиру, ризикуєш ще більше. Щомісяця справно платиш, а житла можеш ніколи і не отримати. Бо практично на всіх будівельних майданчиках робота зупинилась.

Веніамін Трубачов, Олександр Пономарьов, Євген Сакун, К1.

Чи можна взяти машину в кредит без першого внеску та які зараз документи вимагають для оформлення позики? Дивіться завтра наступну серію про автомобілі - "Чи є життя у борг?"

Телепрограма