"Світ за очі". Усипальниця Раєвських
Дід сплутав всі плани Наполеона, а онук став національним героєм Сербії. Це про двох Микол зі знаменитої родини Раєвських. З цим давнім родом товаришував Пушкін, а дітей хрестив сам імператор Російський. Поховані герої війн - у родинному склепі. К1 продовжує мандрувати країною і розповідати про цікаві місця. Наступна серія - "Світ за очі" про усипальницю Раєвських.
Унікальну споруду можна побачити в селі Розумовка, що на Кіровоградщині. Вона "пережила" війни, революції та радянську владу. За сто п'ятдесят років не раз міняла свій вигляд. У цієї будівлі драматична історія. Усипальницю родини Раєвських більше двадцяти років зводили, а потім півтора століття перебудовували. Її унікальність починається з дванадцяти колон при вході.
Вадим Бухаров, голова ради фонду ім. Раєвського:
- Колонны начало 19 века, тончайшее литье, они пустотелые внутри. И в принципе они уже сами по себе составляют историческую и чугунно-литейную ценность.
Сто двадцять років колони стояли замурованими. Селяни навіть не здогадувалися про їхнє існування. Тут будівельники повним ходом відновлюють історію. З внутрішнього убранства не збереглося майже нічого. Лише дві фрески.
Вадим Бухаров, голова ради фонду ім. Раєвського:
- Вот ровненько здесь иконостас. И центральная алтарная часть здесь. И вот ровно как раз если мы вот так вертикаль проведем, вот здесь находится голова Николая Николаевича.
За часів Хрущова церкву взагалі ліквідували, як таку. Зовні вона стала нагадувати Мавзолей.
Вадим Бухаров, голова ради фонду ім. Раєвського:
- Колокольню снесли, купол снесли, все ободрали до кирпича. Заштукатурили, сделали такие красивые зеленые панели по периметру. И начали лепить музей.
Стіни та колони унікальної споруди комуністи не торкали. Вся церква зроблена з іменної цегли Раєвських. Тепер знахідки зберігають під склом у місцевому музеї.
А ще тут родинні портрети та фотографії. Вся історія зведення і руйнування - у світлинах. Зараз вхід до усипальниці збоку - колись його зробили місцеві колгоспники. Саме тут і похований герой війни з Наполеоном тисяча вісімсот дванадцятого року.
За цією чавунною плитою прах Миколи Раєвського. Саму церкву почали зводити лише за чотири роки після його загибелі.
Вадим Бухаров, голова ради фонду ім. Раєвського:
- Помещение склепа после революции использовались. Здесь было и зерпнохранилище и склад ядохимикатов. И что угодно, но туда никто не залез.
Праворуч він нього поховані донька та онук. Ліворуч - не відомо хто. Історики припускають, що старший брат. Встановити істину навряд чи вдасться - жодних документів не збереглося. На церковному погості - пам'ятники з італійського мармуру ще чотирьом представникам знаменитої родини. Серед них - і племінник імператора Олександра Третього.
На одному монументі збереглися фрагменти кольорової мозаїки - лик янгола. Це зображення теж збираються відновити. Щоб увесь комплекс виглядав так само як і сто п'ятдесят років тому.
З Кіровоградщини Алла Щоличева, Дмитро Поденко, К1