Навчання за кордоном
Як поїхати на навчання за кордон? Найчастіше освіту оплачують із власної кишені або ж їдуть вчитися за міжурядовими чи міжвузівськими програмами обміну. Якщо ж у вас недостатньо коштів, а навчальний заклад не надав можливості повчитись в іншій країні - шанси здійснити заповітну мрію все ще є. Як потрапити до місць паломництва студентів з усього світу - США та Європи - знає Олександр Николишин.
Олександр Николишин, журналіст:
- Навчатись за кордоном хочуть як студенти так і випускники вищих шкіл. Можливості для цього є і у тих і в інших. Адже в Україні чимало організацій надають гранти обдарованим людям різного віку та спеціалізації. Знайти такі установи зовсім не складно.
Пошук в Інтернеті триватиме всього кілька хвилин. Не складно також зібрати всі необхідні документи - це, як правило, анкета, 2-3 рекомендаційні листи, резюме та коротке есе - опис майбутнього проекту. Найголовніше - і найважче - написати обґрунтування роботи так, щоб це зацікавило експертну комісію і переконало її в тому, що аплікант справді зможе реалізувати цей задум.
Мирон Стахів, директор програми імені Фулбрайта в Україні:
- Ну, описуєте ви чому ваша праця важна, як вона входить в суспільне життя, чому вона важна є. Повинне бути як тоді ви як вернетеся в Україну як ви будете використовувати ці знання. То трошки бракує. Чому то є важне, що ви хочете вивчити в штатах, що в Україні не можна?
Конкурсний відбір проходить у кілька етапів. Ось такою ця процедура була торік. Спершу - перевірка документів, далі тест на знання англійської мови. Останній етап - співбесіда. Так із кількохсот претендентів обирають лише кількадесят. Мене серед них не було би, каже Мирон Стахів.
Усім, хто хоче навчатися у Європі, треба володіти кількома іноземними мовами. Одна із найбільш масштабних європейських освітніх програм - Размус Мундус, за нею можна навчатися в університетах будь-якої країни ЄС.
Інформацію про цю програму в Україні розповсюджує національний "Темпус офіс". Його директорка Світлана Шитікова у цій папці зберігає дані про різні спеціалізації цієї програми. Однак за стипендію на навчання доводиться змагатися не лише з українцями.
Світлана Шитікова, директор Національного Т"емпус офіс" в Україні:
- Немає конкурсу конкретно для України, немає конкурсу конкретно для іншої країни світу. Є конкурс загальний.
Якщо ж ви таки пройдете цей відбір, то здобуватимете освіту навіть не в одному навчальному закладі. Декотрі програми передбачають можливість почергового навчання у кількох європейських вузах. Стипендія покриває витрати на дорогу, оплату навчання, медичне страхування, проживання й харчування, інколи грошей вистачає навіть на розваги.
Світлана Шитікова, директор Національного "Темпус офіс" в Україні:
- Залишається ще кошти на те, щоби подорожувати між країнами і в принципі отримувати всі можливі переваги від цієї подорожі.
Олександр Николишин, Павло Лисенко, Владлен Ноль, Максим Чеблін, К1.