Головна Мапа сайту Контакти
RSS
27 квітня 2009
Один день. Україна

Українські суди завалені позовами від чорнобильців

22:06

Українські суди завалені позовами від чорнобильців. Ліквідатори аварії порахували - вони нібито щомісяця недоотримують майже половини своїх грошей. У Пенсійному фонді запевняють - всі виплати проводять вчасно і в повному обсязі. А вся плутанина через казуси в українському законодавстві. Мовляв, люди не так зрозуміли. У ситуації розбиралася Алла Щоличева.

Коли всі тікали з цього пекла, вони отримали військовий наказ їхати. І зробити все, щоб зупинити жах радіації. Що таке Чорнобиль, ліквідатор аварії Ігор Діжурний почав розуміти через чотири роки. Сорок два дні опромінення вилилися в другу групу інвалідності.

Ігор Діжурний, ліквідатор аварії на ЧАЕС, інвалід II групи:

- Что-то случилось, не было дыхания. Были предвестники этого дела, а потом нельзя было дышать. Я иду, и нет, как говорится, не тянет воздух. Соответственно, нервная система, испуги.

Пан Ігор сумлінно вивчає "чорнобильське" законодавство. Кілька місяців тому дізнався, що він як інвалід-ліквідатор має право отримувати вісім мінімальних пенсій. Чоловік порахував - це понад чотири з половиною тисячі гривень. Ось звернення чорнобильця до Пенсійного фонду. Наступного дня відповідь - підстав для такої виплати немає. Пан Ігор звернувся до суду.

Ігор Діжурний, ліквідатор аварії на ЧАЕС, інвалід II групи:

- Я захотел, чтобы пенсия у меня была, хотя бы минимум, предусмотренный законом. Хотя бы минимум.

У нього від Чорнобиля залишилися вищі державні нагороди і друга група інвалідності. Валерій Сазонов теж почув про можливий перерахунок пенсії і дуже зрадів. Його дохід виросте вдвічі, тож буде чим сплачувати кредит.

Валерій Сазонов, ліквідатор аварії на ЧАЕС, інвалід II групи:

- Вот разношу квитанции за свет… 20 копеек штука. Ну надо, надо. Покамест дождешься благосклонности, как говорится, от государства, не сидим, не сидим, что-то делаем. Занимаемся. Огороды копаем.

Начальник Департаменту пенсійного забезпечення втомився розтлумачувати правові казуси. Саме ця 54-та стаття "чорнобильського" закону ввела в оману ліквідаторів. Про вісім мінімальних пенсій законодавці написали, але скільки це - один мінімум - не визначили.

Владислав Машкін, директор Департаменту пенсійного забезпечення ПФУ:

- В законе это прописано, но не определена базовая величина, из которой считать. Из какой базовой величины минимальной пенсии по возрасту необходимо считать эти пенсии. Единственная базовая величина была определена в 2000 году.

Дев'ять років тому це було 20 гривень. І через це ліквідаторам тепер платять не по чотири тисячі гривень, пояснює Владислав Машкін.

Владислав Машкін, директор Департаменту пенсійного забезпечення ПФУ:

- Этот размер пенсии дается человеку только в том cлучае, если у человека есть необходимый стаж. Как написано в законе. 20 лет для женщин и 25 лет для мужчин. В этом случае минимальный размер пенсии составляет 498 гривен. Так написано в законе. И применять этот размер в соответствии с законом чернобыльским мы не можем.

Розбіжності чи неправильне трактування? Тепер до справи візьмуться служителі Феміди.

Позови пана Ігоря та пана Валерія знаходяться тут - в Апеляційному суді Київської області. Таких справ - "чорнобильці проти пенсійного фонду" - в цій установі зібралося вже кілька десятків тисяч. Тому судового вироку ліквідатори можуть чекати місяцями, або навіть роками.

Алла Щоличева, Олексій Стеченко, Володимир Дєдов, К1.

Телепрограма