Держава заборгувала ветеранам мільйони гривень
Останній бій для ветеранів війни. Герої Великої вітчизняної розпочали юридичну битву за свої гроші. Вже кілька років напередодні свята держава ошукує ветеранів. Щороку, отримуючи одноразову допомогу до 9 травня, вони недораховуються кругленької суми.
Сьогодні борг держави вираховується мільйонами. Тисячі судових позовів уже виграли ветерани Київщини. Та заборгованого не повертають. Чому? - знає Тетяна Штан.
Галина Денисенко, ветеран Великої вітчизняної війни:
- Это Галина Марковна Денисенко висела на доске почета райкома.
Вона говорить про себе від третьої особи - бо інколи здається, що то було інше життя, не її. Пошана, нагороди і вічна вдячність держави за виграну війну. За велику країну Галина Денисенко у 42-му ледь не втратила ногу, але минулося.
Галина Денисенко, ветеран Великої вітчизняної війни:
- Налетели самолеты, и осколком попадает, и я в сапоге была, а потом меня подобрали, завезли в медсанбат.
Усю війну вона пройшла медсестрою, орден червоної зірки та дві медалі за бойові заслуги - це найдорожче, що висить у неї на жакеті - надто дорого далися.
Галина Денисенко, ветеран Великої вітчизняної війни:
- Но там было сильно заминировано, было много раненых, до 30 операций, вот попало в ногу, надо отрезать, болтается, или руку, но в общем, такие страшные операции, что инвалидов мы делали.
Про те, що держава може ошукати її, ветеран війни навіть не підозрювала. Щоразу до свята 9 травня вже протягом шести років Галині Денисенко нараховували в десять разів менше грошей, ніж передбачено законом.
Галина Денисенко, ветеран Великої вітчизняної війни:
- Спрашивают: "Вы уже подавали в суд?" Я говорю: "Я не подавала, я не знала," - так она себе оформляла, и мне оформила. И так получилось, что мне насчитали 9 тысяч.
Суд пані Галина виграла, та борг держава погасила лише частково - трохи більше тисячі гривень, коли чекати наступних виплат - ніхто не знає.
За своїми чесно завойованими на війні грошима ветерани звертаються у районне управління соціального захисту населення. Саме цю структуру суд зобов'язав сплатити, та тут гроші не дають.
Коштів немає і навряд чи будуть - бюджетом не передбачено. Голова управління Тетяна Керпатенко лише встигає складати у теку нові судові рішення.
Тетяна Керпатенко, начальник управління праці та соціального захисту населення Таращанської районної адміністрації:
- Держава винна, у нас у районі близько 3 тисяч ветеранів, 5 мільйонів гривень, а дається 300-400 тисяч згідно з бюджетом.
Згідно з законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" інваліди війни першої групи мали б цього року отримати 10 мінімальних пенсій за віком - це близько п'яти з половиною тисяч гривень, у бюджеті передбачено лише 540 гривень. У десять разів менше платять й іншим категоріям ветеранів війни. КІН ГРАФІКИ
Тетяна Керпатенко, начальник управління праці та соціального захисту населення Таращанської районної адміністрації:
- Звертаємося ми у Верховну раду, звертаємося до прем'єр-міністра Тимошенко, щоб законодавча база була врегульована, щоб закони відповідали бюджетному фінансуванню.
Ось відповідь від Міністерства праці та соціальної політики, вони радять районним чиновникам: "місцеві державні адміністрації повинні вживати в установленому порядку відповідних заходів щодо апеляційного та касаційного оскарження прийнятих судами рішень".
Поки що Феміда на боці ветеранів - рахунки районного управління час від часу арештовують, заборгованість держави повертають із коштів на оздоровлення ветеранів.
Тетяна Керпатенко, начальник управління праці та соціального захисту населення Таращанської районної адміністрації:
- Спочатку виконавча служба почала ділити ту суму на всіх, там вийшло частинка по 20-30 грн, а потім їм прийшла постанова, що вони згідно заяв почали повністю виплачувати суму. То повністю виплачена сума - у 30-ти чоловік, решту не отримали люди.
Воювати з ветеранами Тетяна Керпатенко не збирається і продовжує писати до найвищих гілок влади - черговий лист піде до президента.ї
З Київщини Тетяна Штан, Вололимир Дєдов, К1.