Українські вчені виготовили унікальний препарат для очищення води
Нові дані Всесвітньої організації охорони здоров'я. Медики підрахували - 80 відсотків усіх захворювань - через неякісну питну воду. Все через побічну дію хлору, яким очищують воду. Доведено, що хлор у поєднанні з водою перетворюється на страшну отруту, що призводить навіть до ракових захворювань.
Тим не менш, саме хлорку в Україні використовують для фільтрування 99-ти відсотків питної води. Хоча існують сотні інших способів очищення. Наприклад, "Полісорб". Мало хто знає про цей унікальний препарат, зроблений на основі кремнію. "Полісорб" виготовили українські вчені, які запевняють, що це набагато краще за хлор. Чим саме - дізнавався Роман Бочкала.
У селі Ізумрудне вже й забули, що таке хлорка. Воду тут очищують "Полісорбом" - препаратом, про який мало хто чув.
Мешканець села Ізумрудне:
- Накипи у нас вообще нет. На кишечные заболевания не жалуемся. У нас такого вообще нет.
"Полісорб" розробив Київський інститут хімії. Це було завдання державної ваги. Коли почалася війна в Афганістані, постало питання: як очищувати воду в польових умовах.
Виготовляли його тут - на Джанкойсько-Сиваському дослідно-експериментальному заводі. Колись ці лабораторії вважались надсекретними. Очищувати воду "Полісорбом" запропонував директор заводу Валерій Бєляков. Спочатку було багато скептиків, але результати аналізів приголомшили.
Валерій Бєляков, голова Джанкойсько-Сиваського дослідно-експериментального заводу:
- Везде было одно заключение - вода питьевая, соответствует ГОСТ, микробное число 4,1. То есть, в 10 раз чище Гостовской воды.
Що може бути дрібнішим за піщинку? Як раз-таки "Полісорб". Фактично це і є пісок. Аби домогтися потрібного ефекту, з однієї піщинки треба зробити тисячі ще менших.
Дрібненькі частки засобу потрапляють у воду і блокують усі шкідливі бактерії та токсини. Саме тому вони не можуть зашкодити організму людини.
Джанкойська районна влада підтримує експеримент ізумрудненців та розмірковує над тим, аби відмовитися від хлору в усьому районі.
Олександр Сидоренко, голова Джанкойської районної ради:
- Но почему мы должны использовать хлорку, когда есть новые, перспективные препараты? Они хорошо действуют, оказывают эффект, население довольно, кишечные заболевания снижаются. И самое главное - он экономически доступен всему населению.
Вона присвятила життя вивченню властивостей хлору. Про цю речовину науковець Олеся Зоріна знає майже все. Каже, що у чистому вигляді хлор небезпечний, але у поєднанні з водою він стає страшною отрутою, що викликає навіть рак.
Олеся Зоріна, заступник голови лабораторії Інституту комунальної гігієни:
- Хлороформ, четыреххлористый этилен… Это канцерогенные вещества, которые действительно могут нести опасность для здоровья людей и вызывать опухоли пищеварительного тракта.
Олеся Зоріна працює в Київському інституті комунальної гігієни. Про "Полісорб" тут навіть не чули, тож не підозрюють, що ним можна замінити хлорку.
Олеся Зоріна, заступник голови лабораторії Інституту комунальної гігієни:
- Я не могу поверить. Выдумка называется. Отмывание денег, не на камеру будет сказано. Или обман очередной.
А от у Міністерстві охорони здоров'я про "Полісорб" знають, запевняє Валерій Бєляков. Проводилась вчена рада, були позитивні висновки... Але так і обмежились розмовами.
Валерій Бєляков, голова Джанкойсько-Сиваського експериментального заводу:
- Кому выгоден дешевый препарат, чтобы вылечить дезинтерию или закупать за валюту, тратить порядка 800 миллионов долларов. Вот вам и ответ сразу, у кого какой интерес. К сожалению, у нас нет в государстве структуры, которая действительно бы беспокоилась о здоровье людей.
Потужностей цього експериментального заводу вистачить, аби забезпечити "Полісорбом" всю країну, та поки що це нікому не потрібно.
Роман Бочкала, Василь Меновщиков, Сергій Коваль, К1.