Другий транш МВФ заліз у кишеню до громадян
Україна таки отримала другий транш кредиту Міжнародного валютного фонду. Це 2 мільярди 800 мільйонів доларів. Загалом наша держава вже запозичила більше семи мільярдів. Ми вирішили дізнатися, як використали вже отримані гроші МВФ, та скільки вже винен кожен українець - підраховував Роман Бочкала.
Гроші ніби-то дали, але в руках не потримаєш. 4 з половиною мільярди - надто велика сума як для готівки. Насправді, перший транш МВФ був віртуальним. Такими ж будуть й усі наступні. Це відбувається приблизно так: з рахунку "А" гроші переводяться на рахунок "Б". Питання номер один: куди поділися кредитні кошти? Якщо їх витратили, то на що?
Насправді перший транш не мав конкретного призначення. Усю суму просто зарахували до державної скарбниці. В період кризи Національний банк активно продавав долари - загалом 12 мільярдів. Кредитні гроші мали підтримати баланс.
Олександр Жолудь, фінансовий аналітик:
- Нацбанк мав резерви свої, потім додалися ще ці гроші. Тобто неможна сказати що нацбанк витрачав ці чи ті гроші.
Баланс - підтримали, але чи варто було? Національний банк міг би обійтися і власними коштами, вважає фінансист Олексій Молдован. В запасі ще є понад 20 мільярдів доларів.
Олексій Молдован, фінансовий експерт:
- Тепер уже ми можемо констатувати, що можливо ми поспішили. Але на той момент потрібне був вагомий аргумент, що ми уникнемо дефолту.
Україна таки отримала другий транш. Цього разу ним буде розпоряджатися уряд, а не нацбанк.Нові надходження підуть на оплату боргів, які вже були в України.
Андрій Кравець, заступник міністра фінансів України:
- Ці гроші потрібні уряду для обслуговування зовнішніх запозичень Необхідно виплатити до кінця поточного року 1,9 млрд. Серпень-вересень будуть особливо напруженими.
Закривати одні борги іншими - не надто вдалий крок, вважає Олександр Жолудь. Мовляв, так боргова яма лише глибшає.
Олександр Жолудь, фінансовий аналітик:
- Ми викуповуємо приватний борг і перекладаємо його на плечі держави. І в принципі майже вдвічі збільшуємо державний зовнішній борг за рахунок цього боргу.
Краще було б спрямувати ці гроші на інвестиційні проекти - наприклад під Євро-2012, вважає Олексій Молдован. А так – все, що тримаємо - проїмо.
Олексій Молдован, фінансовий експерт:
- Залазимо в карман до майбутніх поколінь.
Крім цього, доведеться жорстко дотримуватися вказівок МВФ. Згідно з цим Меморандумом, який офіційно так і не оприлюднили, були підвищені акцизи на тютюнові на алкогольні вироби. Ціна природного газу для населення зрівняється з платнею для підприємств. А про комунальні пільги взагалі треба забути. МВФ вимагає жорсткої економії, аби бути впевненим - гроші повернуться.
Україна вже отримала більше семи мільярдів доларів. Може запозичити ще девять. А може й відмовитися від подальших траншів. Умови кредиту це дозволяють.
Розраховуватися доведеться з державного бюджету, тобто з доходів населення. Чи, знову ж таки, брати нові кредити. На цей час кожен українець вже винен 159 доларів США.
Роман Бочкала, журналіст:
- Це наприклад, як одні зробили замовлення, а оплачувати рахунок доведеться іншим.
Роман Бочкала, Євген Сакун, Олександр Пономарьов, К1