Дніпро може перетворитися на стічну канаву
Від річки до стічної канави - кілька років. Береги Дніпра поблизу Києва закували у бетон. Тут зводять елітні будинки всупереч українському законодавству.
Про це нам повідомив в електронному листі наш глядач із Києва. Забруднена вода, відсутність риби та загроза затоплення - це не все, до чого може призвести забудова берегів. Що насправді коїться з річкою - з'ясовувала Тетяна Штан.
Береги Дніпра охороняються державою. Для них навіть є окремі статті у Земельному кодексі. Площа поблизу водойми називається "прибережна захисна смуга". На відстані до 100 метрів на ній заборонено будь-що споруджувати. Перший будинок можна зводити десь тут. Та є території, на яких цей закон не діє.
Місця поза законом нам погодився показати яхтсмен Олексій. Він вже сорок років ходить на вітрильнику Дніпром. Як забудовувалася річка, чоловік спершу спостерігав мовчки. Та коли бетонні конструкції почали підходити до буйків - забив на сполох.
Тепер у бетоні чи не весь правий берег. На намитих пісках зводяться нові VIP-маєтки. Чиї вони - не відомо. Та саме від їхніх господарів залежить доля не одного регіону України.
Олексій Бирюкович, яхтсмен:
- Вся Украина питается из Днепра, мне интересно, что будут дальше делать Украинка, Черкассы, Запорожье - все идет через Киев.
Все, що ми відзняли, демонструємо екологу Володимиру Борейку. Він одразу схопився за кодекси, це грубе порушення одразу двох - Водного та Земельного, тут не можна будувати.
Володимир Борейко, еколог:
- Прокуратура должна приехать, оценить нарушение и обратиться к тем огранам власти, которые выдали разрешение на строительство, и опротестовать. Если органы власти не опротестовывают, тогда она обращается суд, и суд обязывает снести, если не сносится - тогда происходит снос. Но до конца выполнение закона у нас никто не доводит.
Якщо так і надалі буде тривати, катастрофу еколог передбачає найближчими роками. Засипані та забетоновані затоки та болота - це головні водозбори надлишкової весняної води.
Володимир Борейко, еколог:
- Это означает, что во время массового сброса воды огромное количесво воды пойдет вниз, и просто будет рвать дамбы.
Екологічна катастрофа також не забариться, очерет уздовж берегів - головний очисник води. Тільки-но його не стане - Дніпро перетвориться з річки у стічну канаву.
Володимир Борейко, еколог:
- Когда немцы заковали Рейн в бетон, то он зразу загрязнился, потому что нет природной очистки. И чем сейчас занимается Германия? Она забирает бетон и покупает у Белорусии болотную растительность.
Зупинити незаконні забудови місцевим органам влади не під силу через елітність споруд, запевняє Володимир. Ця справа по зубах лише Генеральній прокуратурі.
Тетяна Штан, Василь Мєновщиков та Володимир Дєдов, К1.