Як не позбутися власних коліс
Береженого - Бог береже. Сезон полювання на автомобільні колеса, який традиційно розпочався навесні в українських містах - не вщух і на початку літа. У квітні київська міліція відзвітувала про затримання банди, що спеціалізувалася на "роззуванні" машин. Однак, на авто-форумах в інтернеті і досі з'являються повідомлення про те, що то тут, то там водій знаходить свого залізного коня "босим". Як вберегтися від крадіжки коліс? Маркіян Перетятко провів кілька експериментів.
Здорово ускладнити життя крадіям коліс може "гайка-секретка", - впевнений досвідчений автомеханік. Адже будь-яким ключем до неї не підберешся.
Олександр Шуліченко, автомеханік:
- Звичайний стаканчик з маленьким ободочком всередині, гайка сама з канавкою під пружинку стопорну і опорне колечко. Стопорне кільце тримає стаканчик на гайці. Якщо треба відкрутити - то стаканчик просто провернеться, а гайка буде стояти на місці"
На наше прохання механік береться зірвати "секретку". Для цього підкладає під гайку металеві пластини. Щоб було за що вхопитися ключем. Втім, пластини не втримуються у секретці. Вже й грані позривав - а успіху немає. Зрештою, на шостій хвилині, механік відкручує гайку спецключем.
Олександр Шуліченко, автомеханік:
- Вона взагалі зйомна, треба тільки мати гарний інструмент для цього.
На сторожі коліс і електроніка. Це - датчик нахилу. Він кріпиться до сигналізації автомобіля.
Іван Атаманчук, менеджер з продажу магазину автоелектроніки:
- Когда поступает на него сигнал - оно фиксируется в определенном положении, если положение меняется на каких-то пять десять сантиметров как минимум - через 10 секунд он начинает срабатывать.
У цього водія такий датчик розміщений у салоні автомобіля під торпедою.
Маркіян Перетятко, журналіст:
- Проведемо експеримент: поставимо машину на сигналізацію. І спробуємо припідняти машину на кілька сантиметрів на домкраті. Подивимося: чи спрацює сигналізація?
Не встигають колеса навіть відірватися від асфальту - як вмикається звукова сирена.
Юрій Коваленко, власник автомобіля з датчиком нахилу:
- Подъем автомобиля может производиться в разных целях. Во-первых для снятия колеса, во-вторых подьем на эвакуатор, т.е. если у нас стоит охранная система с двусторонней связью, мы сможем своевременно отреагировать.
Ще один спосіб запобігти крадіжці коліс - це ставити машину на стоянку з охороною і змиритися зі щомісячними витратами.
Найдорожчі стоянки в містах-мільйонниках. Від 7 до 15 гривень за добу. За даними наших корпунктів, найбільш доступними серед мегаполісів виявилися стоянки Одеси. Тут ще можна залишити машини на ніч і за 5 гривень. Такої ціни майже не залишилося навіть у Львові чи Запоріжжі, де мешкає менше мільйона. Ті ж 5 гривень - це найпопулярніша ціна у більшості інших обласних центрів. А в Ужгороді можна знайти стоянку і за дві гривні.
Тож за рік охорони набіжить сума, за яку можна купити не один набір коліс. З іншого боку, злодіїв можуть зацікавити не лише колеса, а й весь автомобіль.
Маркіян Перетятко, Сергій Єрьоменко, Євген Сакун, К1.