На Тернопільщині на подвір'ї знайшли останки восьми людей
Напередодні дня скорботи наші глядачі розповіли історію, яка стала темою наступного сюжету. На самому подвір'ї в селищі Золотий Потік, що на Тернопільщині, знайшли останки восьми людей. Поховання тягнеться по всій території.
Мешканці припускають, що це можуть бути рештки солдат УПА. Про ці події та поховання відомо мало, у той час люди мовчали, адже боялись за слово потрапити до Сибіру. Дарина Горова побувала на місці і дізналася більше.
На цьому подвір'ї будують будинок. Треба було погасити вапно - почали копати яму. І наткнулися на людську кістку. А потім і на череп. На вісім черепів.
Останки восьмої людини відкопують просто в нас перед очима.
У селі переконані: кісток тут іще чимало. Причому людей в яму скидали абияк.
Це хаотичне поховання - з 50-х років минулого століття. Такого висновку дійшла міліція. Кримінальної справи не порушили - немає складу злочину, а переадресували до селищної ради.
Анатолій Жирус, начальник міліції громадської безпеки Бучацького РВ УМВСУ:
- По корозії кісток, по гнилості кісток, а також з показань свідків ми дізналися, що кістки пролежали в землі з років Великої Вітчизняної війни.
Селищний голова чекає на судмедексперта, який встановив би стать і вік людей, та на саперів, адже в землі може бути і зброя. Шукатимуть і в архівах СБУ. В 50-х роках тут гарнізоном стояли радянські військові. Про ті часи люди й досі бояться навіть згадувати. Тому в селищній раді поставили скриньку для анонімних повідомлень. А поки лише позаочі розповідають, як у селі зникали люди.
Марія Моспан, селищний голова:
- В сорок сьомому році його ввечері забрали. І він не повернувся.
У могилі знайшли залишки звичайного пояса, отже, серед похованих були цивільні. Два черепи проломлені - помирали не своєю смертю.
На Тернопільщині все буквально всіяно кістками - це останки вояків ОУН-УПА. У цьому переконані в організації "Меморіал", яка вже 20 років займається пошуком загиблих. Найімовірніше, це поховання не належить радянським солдатам: усіх жертв війни і повоєнного часу давно перепоховали в братських могилах. В організації не сумніваються: непомітною і вочевидь жорстокою смертю загинули повстанці.
Орися Синенька, голова районного товариства "Меморіал" ім. Василя Стуса:
- Німців могили ми знаємо. Бо ми вже розкопки вели не одні. Приїжджали німці і все… Німці в певному порядку закопані, послідовно, навіть мають свої ті бляшки, що знають, яка то людина. Тому відпадає, що то німці. Тому тільки наші. І ще й такий почерк - хаотично складені, як-небудь скидані.
З Тернопільщини, Дарина Горова, Максим Соколик, К1.