Головна Мапа сайту Контакти
RSS
26 червня 2009
Один день. Україна

"Битва за Полтаву". Шкільні програми історії

21:10

Один день залишився до відзначення 300-тріччя Полтавської битви. А ми сьогодні завершуємо серіал "Битва за Полтаву". Події трьохсотлітньої давнини для історії України, Росії та Швеції мають різне значення і займають різне місце у шкільних програмах. Що саме вивчають школярі трьох країн про ключову баталію Північної війни - знає Маркіян Перетятко.

Маркіян Перетятко, журналіст:

- Сучасному українському школяреві пам'ятати дату полтавської битви необов'язково. Принаймні, якщо взяти "Історію України" для восьмого класу і відкрити "Хронологію основних подій української історії", то 1709 року ми тут не знайдемо. Замість нього з'явився 1708-ий - рік укладення українсько-шведського договору.

Усіх дат не запам'ятаєш, каже Ігор Гирич. Він редагував цей підручник. Мовляв, краще зосередити увагу учня на позитиві в українській історії, а не на битві, яка звела нанівець плани Мазепи здобути незалежність.

Ігор Гирич, редактор шкільного підручника з історії України для 8-класу:

- За цим шведсько-козацьким союзом стояла ідея: в разі перемоги шведів, Україна створює свою державу, яка буде під протекторатом Швеції. Оскільки цього не сталося, то звичайно, українські підручники оцінюють негативно цю поразку"

У Швеції про співпрацю Карла Дванадцятого та Івана Мазепи можна почитати хіба у спеціалізованих виданнях. Наприклад, у виданій цьогоріч "Катастрофі під Полтавою". Але шкільний курс про Північну війну обмежений тодішніми кордонами Швеції.

Марія Гассан, історик, шведка українського походження:

- Росія часто заскакувала на територію Швеції, руйнувала все навколо себе. Хоч і вдавалось відтіснити, відносини завжди були напруженими і тому більше уваги цьому"

У російських підручниках історії за сьомий клас - Україні відвели набагато більше місця. А дії гетьмана Мазепи досі розцінюють як зраду. Політичну і особисто Петра.

Олесандр Чубар'ян, директор інституту загальної історії Російської Академії Наук:

- Они были в очень близких личных отношениях, и поэтому Петр воспринял вот этот его переход как личную огромную обиду, личное оскорбление, всего что хотите. Он был союзником и он предал, никуда от этого не уйдешь.

Натомість український підручник - залишає оцінку переходу Мазепи на бік шведів на розсуд учнів. Навіть назву розділу - "Зрада чи право" - залишили під знаком питання.

Ігор Гирич, редактор шкільного підручника з історії України для 8 класу:

- Ми тут враховуємо позицію російської сторони або, скажемо, позицію тих українців, які позицію російської сторони підтримували.

Головне, каже історик - щоб учні не сприймали дії гетьмана як чорне чи біле. Адже істина - десь посередині.

Маркіян Перетятко, Сергій Коваль, Василь Меновщиков, К1.

Телепрограма