Головна Мапа сайту Контакти
RSS
1 липня 2009
Один день. Україна

Від сьогодні в Україні заборонено продавати нелегальні телефони

22:07

Від сьогодні в Україні заборонено продавати нелегальні телефони. Звучить дивно, але раніше це фактично дозволялося. Однак відтепер у продаж можуть надходити лише ті мобільні, котрі занесені до державної бази. До неї заносять коди IMEI - це ідентифікаційні номери телефонів, зареєстровані на території України.

Рішення про це навесні ухвалила Державна комісія з питань регулювання зв’язку. Нові правила для мобільних впроваджуються поетапно та мають призвести до того, що на ринку залишаться лише легальні засоби стільникового зв’язку. Як це вплине на абонентів - дізнавався Роман Бочкала.

Мобільні, акумулятори до них, карти пам’яті… Цілих два мішки. Все це українець привіз літаком з Арабських Еміратів та “забув” задекларувати. Виходить - контрабанда.

Олена Дейнеко, головний інспектор Бориспільської митниці:

- Всі речі знаходилися серед особистих речей в непрозорих поліетиленових пакетах, серед особистого одягу, а от дисплеї містилися в туалетному папері. І по 15 рулончиків, і теж було скручено резиночками.

За різними оцінками, дві третини всіх мобільних, що є в Україні, ввезли незаконно.

Вже незабаром користуватися ними буде неможливо, запевняють в “Укрчастотнагляді”. Тут зараз складають державний реєстр кодів IMEI.

Базу почали формувати 28 березня. Відтоді всі торговельні мережі надають “Укрчастотнагляду” ідентифікаційні номери телефонів, що надходять у продаж. У реєстр уже внесено більше восьмисот тисяч апаратів. За планом - 55 мільйонів.

Володимир Кіріченко, заступник директора “Укрчастотнагляду”:

- В базу дланных вводятся как вновь ввезенные, так и те, что остались в реализации. То есть, мы весь рынок амнистируем - то, что было, узакониваем то, что ввезено, и у нас получается “белый” рынок.
 
Другий етап проекту діє відсьогодні. Тепер продавати можна лише ті телефони, котрі занесені до бази IMEI. Втім, якщо ви навіть придбали телефон з рук, боятися поки що нічого. Найцікавіше почнеться 31 липня. Відтоді мобільні оператори вимикатимуть телефони, яких немає в базі.

Володимир Кіріченко, заступник директора “Укрчастотнагляду”:

- Абонентам абсолютно не стоит волноваться. Никто ни от кого не требует никаких данных. Оператор сам подаст инфомрацию в базу данных.
 
Аби не придбати телефон-іграшку, в “Укрчастотнагляді” радять: обрав телефон – обов’язково дізнайся його код. А потім перевір, чи є він у базі. Аби зробити це, достатньо надіслати смс на номер 307, вказавши IMEI.

Це нововведення вже має діяти. Втім, далеко не всі продавці знають про це. Ось, наприклад, один із офіційних магазинів з продажу мобільних. Перевірити коди тут не вдалося.

Дізнатися IMEI неважко - достатньо натиснути *#06# - і ось він, код вашого мобільного. Втім, змінити його так же легко як і перевірити.

На цьому радіоринку в Києві вам залюбки змінять IMEI вашого телефону. Ця незаконна послуга коштує від 50-ти гривень, залежно від моделі мобільного. Тож якщо телефон ввезений нелегально, але IMEI змінений на котрийсь із тих, що є в державному реєстрі, то телефон працюватиме. Що робити з "клонами" - в "Украчастотнагляді" ще не вирішили, але обіцяють боротися.

Роман Бочкала, Сергій Дубінін, Валентин Бєліч, К1.

До речі, такі бази IMEI є в багатьох країнах Європи та Азії.

А щодо "клонів", то, наприклад, в Ірландії їх здолали радикально: там підрахували, що загалом у країні 80 тисяч телефонів, IMEI яких повторюються. Так от їх просто взяли й усі одночасно заблокували.

В Україні до таких радикальних кроків вдаватися поки що не збираються.

Телепрограма