"Золоті руки". Професія тракториста
- Після таких новин треба перебиратися у провінцію і опановувати нові професії. От хоча б тракториста.
- Щоб ти не сумнівався, у сезон деякі трактористи отримують до шести тисяч гривень на місяць.
Сьогодні ми завершуємо серіал "Золоті руки". У кабіні трактора побував Маркіян Перетятко.
Маркіян Перетятко, журналіст:
- Охочим опанувати фах тракториста треба бути готовим до роботи в умовах тісняви, а також до тісного - в буквальному сенсі цього слова - контакту з майстром. Адже на перших порах учня в кабіні супроводжує вчитель, а місце для сидіння, як бачите, тут лише одне.
Втім, зараз - на селі не до їзди на тракторах. Польові роботи завершилися. Тепер техніку готують до жнив. На навчальному господарстві профучилища працюють і учні. Зараз 17-ти річним хлопцям довірили лагодити кріплення елеватора комбайна.
Володимир Чорний, майстер виробничого навчання Сквирського вищого профучилища:
- І на тракторах роблять - і орять, і сіють, і культивують, і он на комбайнах молотять. Даємо, як рівне поле, не забур'янене - то вони самі молотять.
Серед цієї техніки - наймолодші моделі - 86 року випуску. В лабораторії трактористів в училищі - зразки ще давніші. Адже ці макети створювали з машин, уже непридатних для використання за призначенням.
Олександр Пасічник, директор Сквирського вищого профучилища № 29:
- Дані макети і дана лабораторія не в повному обсязі зможе забезпечити підготовку кваліфікованого робітника і ми знаходимо вихід у підготовці в поєднанні з роботодавцями. Тобто ми напряму і тісно співпрацюємо з господарствами, підписуємо договори з керівниками, і діти можуть проходити виробничу практику на новітній техніці.
Один із випускників училища - Михайло Малик. Працює трактористом п'ятий рік. Прийшов на агрофірму, ще навчаючись. Розвозив воду на тракторі "Білорусь". Тоді його зарплата становила близько тисячі гривень. Тепер опанував західну техніку. І хоча взимку й далі платять ту саму тисячу, коли робота на полі вирує - за місяць набігає 5200. Саме стільки Михайло отримав у травні за роботу на оприскувачі.
Двадцятиоднорічний тракторист налаштовує культиватор - готуватиме поле до посіву озимих. Про пошук роботи в місті - навіть не замислювався.
Михайло Малик, тракторист ВАТ "Шамраївський цукровий завод":
- Не думаю нікуди з села тікати. Привик до землі. На даний час тракторист - це професія непогана.
Втім, одного училища Михайлові стало мало. Не залишаючи села - заочно - він вирішив здобути ще й фах інженера. Щоб керувати парком сільгосптехніки на агрофірмі.
Маркіян Перетятко, Євген Сакун, К1.