Рік за водою. Житло
Життя після повені. К1 розпочинає серіал "Рік за водою". Вже за кілька тижнів після паводків у постраждалі регіони Західної України по черзі навідувалися президент та прем'єр-міністр. Слова співчуття, обіцянки компенсувати втрачене, звести нові будинки і навіть виділити окремий телефонний номер для скарг... Та чи допомогли візити керманичів держави людям? ВІП-шляхами проїхалася Тетяна Штан.
Ось тут, поряд з цим подвір'ям, стояла сцена, на якій виступала Юлія Тимошенко. А вся ця площа вщент була заповнена людьми. Показати, що наробила стихія, тут волів чи не кожен. Та прем'єр-міністр відвідала лише 2 садиби - сказала, людей відселять, та вони тут живуть і досі.
Ці кадри рік тому відзняв урядовий оператор - тим, що наробила повінь у хаті Зінаїди Кіфюк, прем'єр-міністр була вражена до сліз.
Що робити з такими домівками? Юлія Тимошенко особисто консультує місцеву владу.
Юлія Тимошенко, прем'єр-міністр України:
- Це мінімум 50 тисяч, це треба цю хату зносити і в сухому місці будувати.
Від прем'єрського візиту минув рік - а нічого так і не змінилося. Обіцяні 50 тисяч Зінаїда отримала, а ось будматеріалів на нове житло у сільраді не дали.
Зінаїда Кіфюк, мешканка села Черепківці:
- Ще маю гроші, не пустила, взяла дрова та цеглу.
Цеглою обклала сирі стіни у спальні, а в кімнаті, що так вразила прем'єра, тепер живуть кури. Реальна сума збитків - 100 тисяч гривень, ось і кошторис із печаткою, та за цим документом грошей не дають.
У цих стінах також була прем'єр-міністр - хату Домініки Заболотнюк затоплює вже четвертий рік поспіль, тут лишилася тільки ця канапа, всі інші меблі схожі радше на дрова.
Домініка Заболотнюк, мешканка села Черепківці:
- Тут, розумієте, шафа була, сервант був, я не мала меблів імпортних.
З отриманих 50-ти тисяч не витратила ані копійки, але цих грошей замало для нового будинку.
Від старенької хати Марії Кіфюк нічого не лишилося. Тепер на цьому місці двоповерховий будинок - таких у Черепівцях звели два за півроку - на більше коштів немає.
Ярослава Кустрю, мешканка села Грушове:
- Ми 3 дня взагалі не мали ніякого зв'язку з цивілізацією, от дивіться, оце все також було у воді.
Її будинок був першим на шляху стихії - за водою пішло все, що було на першому поверсі - електротехніка, меблі та підлога. Та в закарпатському селі Грушово є лише одна категорія для всіх постраждалих - третя. Більше 5-ти тисяч тут ніхто не отримав.
Іван Зубач, голова Грушівської сільради:
- Складалися дефектні акти, підходили до господарства з архітектури, по дефектним виходило значно більше коштів - але ніхто не получив по тим дефектним актам.
За дефектними актами Ярослава повинна отримати 25 тисяч гривень - так зазначено у міністерській постанові. Написаного вже рік чекають... криза.
Тетяна Штан, Сергій Дубінін, Максим Соколик, Закарпаття-Буковина, К1.
У завтрашній серії: за пенсією у брід, до школи - через хитку кладку, та міжнародною трасою - у прірву! Куди вже не доїхати після повені - дивіться завтра о 21:30 у серіалі "Рік за водою".