Активісти клубу "Пошук" знаходять загиблих солдат
Звістки про загиблих у Другій Світовій отримують рідні й донині. Навіть 70 років по тому - можливо з'ясувати особу полеглого. Все залежить від того, чи зберігся при воїнові медальйон з особистими даними. У серпні активісти київського історико-патріотичного клубу "Пошук" знайшли під Києвом останки солдата із таким медальйоном. Тож його онуки нарешті зможуть перепоховати прах свого дідуся. На місці знахідки разом з пошуковцем побував Маркіян Перетятко.
Цей чоловік вільний від роботи час проводить з металошукачем. Він розшукує останки червоноармійців. На цих полях на південь від Києва у 41-му точилися головні бої за столицю України. Тож металошукач тут не стихає.
Маркіян Перетятко, журналіст:
- Другий необхідний інструмент в руках військового археолога - це лопата. Зараз спробуємо з'ясувати, що знаходиться під землею на глибині приблизно 40 сантиметрів.
Кілька рухів лопатою - і справді - у піску натрапляємо на металевий уламок.
Володимир Ліхов, пошуковець Київського історико-патріотичного клубу "Пошук":
- Это - осколки от артиллерийских снарядов или же мин. В принципе, эта земля усеяна ими полностью. Мы называем это "военный хлам".
Неподалік ціла купа воєнного мотлоху - переважно, залишки протигазів та гільзи. Тепер вони на поверхні, адже тут два тижні тому були розкопки. Під час них і виявили останки двох червоноармійців. На цьому полі вони пропали безвісти у серпні 41-го. Родичів одного із солдатів вже відшукали - завдяки вмісту цієї пластмасової капсули.
Володимир Ліхов, пошуковець Київського історико-патріотичного клубу "Пошук":
- При них должны присутствовать вот такие капсулки, в которых находится бумажечка, и в этой бумажечке находится вся информация о красноармейце. И сейчас, в следующую субботу, мы едем передавать останки этого бойца родственникам на перезахоронение.
А ось каска, яку знайшли поруч із загиблим. За оцінками пошуковця, її пошкодження - результат прямого потрапляння міни. Сліди від неї і на щитках для захисту стрільця від куль та шрапнелі. Втім, від ураження міною щиток не захистив.
Володимир Ліхов, пошуковець Київського історико-патріотичного клубу "Пошук":
- Эти щитки стояли вокруг его окопа, прикрывали по горизонтальной плоскости. Но его накрыла 50-тимиллиметровая мина. Когда произошел взрыв - его накрыло, и даже видно по этому щитку, что осколки били не снаружи, а изнутри.
Переважна більшість загиблих в обороні Києва - і досі залишаються на полі бою. Наприклад, цей підірваний двоповерховий дот, за оцінками пошуковця, міг поховати під своїми уламками до 15-ти воїнів. Чоловік сподівається віднайти останки загиблих раніше, ніж це місце перетвориться на суцільне звалище будівельного сміття.
Маркіян Перетятко, Володимир Дєдов, К1.