"Наука без життя". Українським чиновникам не потрібна економія газу
Ми продовжуємо серіал до Дня винахідника "Наука без життя". Розробка, про яку піде мова нині - дозволяє зекономити половину палива, яке згоряє в різноманітних котлах та печах. Завдяки унікальному пальнику від українського винахідника - газ використовується майже повністю.
Новим пристроєм уже користуються деякі заводи, теплостанції та котельні в різних куточках країни. Але на державному рівні винахід продовжують ігнорувати. Чому - знає Маркіян Перетятко.
Ще понад двадцять років тому Михайло Абдулін дійшов до висновку - пальне краще згоряє у вихорі. У конструкції пальника чоловік вирішив утворити нішу, в якій закручується потік повітря.
Михайло Абдулін, винахідник струменево-нішової технології горіння:
- Эти вихри организуют обратное течение. Оно захватывает продукты сгорания, подводит к устью горелки и к струям – поджигает. Вихрь перемешивает струи газа и воздух и создает топливную смесь. Причем так подобрано здесь конструктивно, что в этом вихре всегда та концентрация, которая необходима для горения - с какой бы скоростью газ не выходил, с какой бы скоростью воздух не дул.
Свою технологію вчений вважав революційною, і розраховував на відповідний попит.
Михайло Абдулін, винахідник струменево-нішової технології горіння:
- При всем том, что разговоров было много, что надо экономить газ, что надо принять такие технологии - нас ждало разочарование. Никто у нас ее не вырывал из рук.
Тож винахідник вирішив самостійно розпочати виробництво своїх пальникІв. В цьому цеху монтують металеві деталі та автоматику. Працює лише одна людина. Адже більшого попиту наразі немає.
Маркіян Перетятко, журналіст:
- Нову технологію спалювання переважно впроваджують у котельнях. Ось цей паровий котел модернізували, встановивши новий пальник, і таким чином економлять близько десяти відсотків газу.
Цю технологію можна використовувати не лише в котельнях, а на будь-якому обладнанні, де використовується процес горіння.
Наприклад, такі пальники працюють і на мартенівських печах «Запоріжсталі». На заводі економлять таким чином близько 50 відсотків пального. За часи незалежності цю технологію запровадили майже на тисячі котлів та печей.
Це дозволило винахіднику заробити собі на життя, однак чоловікові прикро, що на державному рівні технологію не помічають.
Михайло Абдулін, винахідник струменево-нішової технології горіння:
- Экономия газа, оказывается, не совсем выгодна. И нам это напрямую говорят, что это нарушает существующие схемы - финансовые и т.д.
Єдине, чим держава відзначила цю розробку - її визнали найкращою технологією енергозберігання 2006 року. Але й досі більшість котелень країни працюють на застарілих та неекономних пальниках.
Маркіян Перетятко, Павло Лисенко, К1