Український адронний колайдер
Ми завершуємо серіал "Наука без життя". Остання історія - про український "колайдер". Надміцний метал і пластик може створювати прискорювач іонів, який наші кореспонденти відшукали в Київському політехнічному інституті. Але машина, яку створили ще в радянський час, досі стоїть без діла. Чому - знає Маркіян Перетятко.
Маркіян Перетятко, журналіст:
- Це - джерело заряджених частинок. Трубами йде газ, який у камері під дією електричного і магнітного полів перетворюється на плазму. А електрод з цього отвору витягує заряджені частинки. Аналогічний пристрій стоїть і у цій вакуумній камері, однак уже двадцять років як він не працює.
Тепер творець прискорювача - а за сумісництвом - викладач у КПІ - піднімається до машини хіба щоб пояснити принцип її дії. А він, виявляється, подібний до роботи кінескопів у телевізорах.
Заряджені частинки певного газу чи металу розганяють завдяки системі електродів. Ті ж електроди спрямовують іони до заданої цілі. Це може бути, скажімо, металева фреза. Опинившись у металі - іони створюють новий сплав на поверхні інструмента - і він стає міцнішим.
Прискорювач розробляли в радянський час передусім для установок термоядерного синтезу. В Україні їх немає. Але цю машину можна використовувати і з іншою метою.
Віктор Хоминич, керівник робіт зі створення прискорювача іонів:
- Если мы возьмем вопрос, связанный с металлообрабатывающим инструментом, с различного рода подшипниками, фрезами - металлугрическая промышленность, машиностроение, то вопрос усиления поверхности стоит тоже исключительно актуально.
Плани щодо прискорювача в українських підприємств були - на початку дев'яностих. Але з падінням промисловості - замовлень у науковців не стало. Зараз на економіку країни працюють хіба допоміжні прилади машини.
Віктор Хоминич, керівник робіт зі створення прискорювача іонів:
- Этот комплекс электропитания используется в других целях, может быть в более усеченных чем здесь - но используются. Для испытания кабелей, изоляторов, ограничителей напряжения.
Але про сам прискорювач рано чи пізно знову згадають, впевнений учений. Тільки не знати, скільки ще часу машина обростатиме павутинням.
Маркіян Перетятко, Олексій Стеченко, К1.