У Харківському університеті повітряних сил встановили нову барокамеру
На літаках не літали, однак що таке висота - вже знають. У Харківському університеті повітряних сил імені Івана Кожедуба встановили нову барокамеру. СБК-80 дозволить якісно проводити відбір льотчиків.
Барокамеру раніше ніколи не використовували - тривалий час обладнання зберігалося на складі. Військові запевняють - пропрацює вона ще як мінімум двадцять років. Яких симптомів очікувати на висоті - знає Анатолій Мажора.
Герметичні шоломи, кисневі маски та панель приладів - всередині барокамера нагадує кабіну справжнього літака. Тільки чотиримісного. Система герметично зачиняється, і звідти насоси висмоктують повітря. Таким чином льотчики почуваються на висоті до п'яти кілометрів. Вище вітчизняні літаки не підіймаються. Повітря там розріджене, пояснюють медики. Тому ще на землі потрібно знати, чи витримає пілот висоту.
Володимир Шуцький, начальник лабораторії авіаційної медицини:
- Може бути в повітрі в бою порушення герметичності кабіни - це потрапляння снаряду, кулі, розгерметизація кабіни, також порушення кисневих приборів, і льотчик повинен знати, що таке гіпоксія, як діяти в гіпоксії і як виходити з цього положення.
Літаками курсанти ще не керували, однак на позначці п'ять тисяч метрів вже побували. Якщо заклало вуха - закривають ніс і видихають. Знепритомнів - допоможе друг.
Тарас Куценко, курсант:
- Максимум, що можна зробити - подати кисневу маску. Вона прикладається до носо-ротового трикутника. Він робить повільні глибокі вдихи-видихи. Все інше - за нами спостерігає лікар.
У реальних бойових умовах допомоги чекати немає від кого. В курсантів - свої методи, як боротися з нестачею кисню.
Тарас Куценко, курсант:
- Можна жувати гумку або цукерку смоктати. Вперше цього нам не дозволяли робити, якщо втрата свідомості. Зараз ми готові, жуємо і взагалі нам нормально.
А ось в цій барокамері курсанти підіймаються на висоту 25 тисяч метрів. Надягаємо захисний герметичний шолом, через динаміки я чую вказівки від медиків та оператора. А також кисневу маску, щоб не знепритомніти.
Долетіти до стратосфери знімальній групі "Одного дня" не дозволили - до барокамери пускають тільки після медичного обстеження. Та й космонавтів тут не побачиш. На них в університеті не вчать.
Це друга барокамера в Україні для випробувань. Перша облаштована у Вінниці.
З Харкова Анатолій Мажора, Олег Радченко, К1.