На київську виставку до 120-річчя Бориса Пастернака приїхав його онук
У Києві відкрилася виставка до 120-річчя видатного письменника, лауреата Нобелівської премії Бориса Пастернака.
Він тричі був у Києві і присвятив місту низку чудових віршів. До столиці України завітав і онук видатного письменника. З ним спілкувалися наші кореспонденти.
Він схожий на свого видатного дідуся, однак зовсім його не пам'ятає. Класика світової літератури Петро Пастернак називає не інакше як "Борис Леонідович". Це не лише пошана, а й подяка. Онук письменника не приховує - з гучним прізвищем Нобелівського лауреата набагато простіше влаштуватися у житті.
Петро Пастернак, онук Бориса Пастернака:
- Все мои денежные проблемы решались гораздо проще, чем у человека по фамилии Пупкин. Если говорят - у нас есть знакомый художник, он внук Бориса Пастернака, то конечно, человек идет и слушает его, развесив уши, какую бы ерунду он не нес. Нет разве?
Онук Пастернака зізнається: літературний талант дідуся нікому з нащадків не передався. Водночас творчі гени беруть своє - Петро малює картини.
Петро Пастернак, онук Бориса Пастернака:
- Я считаю, что художник, потому что в 14 лет пошел учиться живописи, но это громкое имя художника я не очень оправдал, просто в области живописи у меня нет больших достижений. Да и в других тоже.
Усі 12 нащадків Бориса Пастернака і досі отримують кошти від перевидання його творів. Утім радянський режим зіграв з ними злий жарт - змусив письменника відмовитися від Нобелівської премії.
Петро Пастернак, онук Бориса Пастернака:
- После того как разразился скандал по этому поводу, соответственно, деньги, которые ему должны были выплатить, вернулись в фонд, и были разделены в 59-м году между следующими лауреатами.
Рідкісні видання поетичних збірок Бориса Пастернака, його оригінальні фотографії, документи, малюнки сучасників і натурний скульптурний портрет. Усі ці речі працівники Музею однієї вулиці збирали впродовж року. А найцінніший експонат - автограф письменника - придбали на інтернет-аукціоні.
Дмитро Шльонський, директор Музею однієї вулиці:
- Конечно, возникла мысль сделать что-то необычное. Да, Пастернак был здесь всего 3 раза, мимолетом в Киеве, но он оставил роскошные стихи, которые вошли в сокровищницу поэтический антологии о Киеве, и нам захотелось показать этот кусок совершенно малоизвестной жизни Пастернака в Киеве 30-х годов.
А це - перші закордонні видання "Доктора Живаго". Саме за цей роман Пастернаку і присудили Нобелівську премію.
Борис Пастернкак провів у Києві літо 30-го року і двічі ненадовго приїжджав сюди. Саме у Києві почався роман Пастернака и Зінаїди Нейгауз, який став імпульсом до створення геніального "Доктора Живаго".
Ось ця жінка - остання любов письменника, яка поєднала його з Україною. Саме почуття до неї і вилились у вірші кохання до Києва.
Ростислав Цуркан, Валентин Бєліч, К1.