Дмитрові Павличку - 80
Авторові "Двох кольорів" сьогодні 80. Поет, перекладач, дипломат, один із організаторів Народного руху України - і все це про одну людину - Дмитра Павличка. Він пережив катування у радянській тюрмі, був редактором відомого українського журналу "Всесвіт".
Павличко сягнув вершини щастя і пережив глибоке розчарування в часи нинішньої влади. Як святкує свій ювілей людина, життя якої - суцільні злети та падіння, дізнавалася Ірина Долобан.
Кожен день Дмитра Павличка розписаний по хвилинах, тому через брак часу з журналістами поет не зустрічається. Лише такій людині на ювілей могли подарувати білого орловського рисака.
Микола Жулинський, письменник, директор Інституту літератури ім. Шевченка:
- І він, Дмитро Павличко, 80-літній Дмитро Павличко, вскакує в сідло, сідає на цього коня і каже: "Я знову на коні".
І так, за словами письменника, все життя - намагання щось заперечити і в чомусь переконати.
Микола Жулинський, письменник, директор Інституту літератури ім. Шевченка:
- Я Дмитра Павличка собі уявляю в образі отого карпатського орла, в якого одне крило чорне, а друге крило біле.
Павличко суперечливий і багатогранний, як у житті, так і в творчості. На перший погляд, радянська збірка "Правда кличе" - червона обкладинка, вірші про Леніна. Однак в уже надрукованій книжці розгледіли антирадянські настрої, і майже весь наклад був знищений. А це - збірка інтимної лірики. У ній автор вперше відкрито оспівує стосунки між чоловіком та жінкою. Долю Павличка дослідники порівнюють із долею Мазепи, а в його поезії знаходять продовження традицій Франка.
Наталя Петренко, організатор виставки до ювілею Д. Павличка:
- Той же бунтарський нестримний дух, той же потяг до світової культури, те ж бажання перекласти все найкраще, створене людством.
Звідси окрім десятків збірок власних творів, чимало перекладів словацької, болгарської, російської поезії. Книжки для дітей. Крім того, Павличко - критик та майстер сонета.
До ювілею Дмитра Павличка у музеї літератури готується виставка його величезного творчого доробку. Свій пройдений життєвий і творчий шлях поет оцінює такими словами: "Вісімдесят - багато, коли ти змушений боротися проти жорстокості й віроломства долі. Вісімдесят - мало, коли тебе переповнює жага творчого життєлюбства".
Деякі твори поета покладені на музику, а цю пісню у виконанні Дмитра Яремчука любить не одне покоління українців.
Ірина Долобан, Володимир Самченко, К1.