ОПЗ продали, але власнику не віддадуть
Одеський припортовий завод продали з аукціону, але за десять хвилин він повернувся у державну власність. Фонд держмайна таки виставив на аукціон один із хімічних гігантів країни. Але продаж закінчився скандалом. Що саме сталося - знає наш кореспондент Веніамін Трубачов.
Веніамін Трубачов, журналіст:
- У Фонді державного майна вирішили продавати Одеський припортовий завод - попри ухвалу суду та указ президента про заборону приватизації. Щоб продемонструвати прозорість конкурсу - аукціон проводили публічно.
На вулиці виставляють монітор і запускають пряму трансляцію на телебаченні. Поки у кабінеті продають хімзавод, під стінами збираються противники приватизації. Намагаються прорватись через кордон міліції, щоб зірвати конкурс.
Тим часом голова відкриває аукціон. Усього три претенденти на завод. Сидять, мов школярі за партами, але орудують захмарними сумами - лише стартова ціна підприємства 4 мільярди. Але одразу несподіванка - представник секретаріату президента виголошує - приватизація незаконна.
Євген Капінус, заступник голови головної служби соціально-економічного розвитку Секретаріату президента:
- Рішення, які були прийняті на цьому комітеті вони незаконні, вони будуть оспорюватись, на сьогодні кабінет міністрів немає такої юридичної сили для того, щоб проводити такі конкурси.
Попри таке попередження - торгів не скасовують, аукціон триває півгодини і контрольний пакет Одеського припортового продають компанії "Нортіма", яку пов’язують з українським бізнесменом Ігорем Коломойським.
Це лише на мільярд більше від стартової ціни. Комісія радиться і вирішує - визнати конкурс таким, що не відбувся. У Фонді держмайна планували продати завод за 8-10 мільярдів і підозрюють змову покупців.
Дмитро Парфененко, виконуючий обов'язки голови Фонду Державного Майна України:
- Все це було спрямовано на те, щоб врешті знизити вартість пакету акції одеського припортового заводу - на жаль, ця мета досягнута.
Тож підприємство залишається у державній власності. Але представники компанії "Нортіма" з цим не погоджуються. Вони вже вважають себе власниками хімзаводу, підозри у змові відкидають і збираються судитись.
Тимур Новіков, представник компанії "Нортіма":
- Один из пунктов которые мы будем отстаевать - это обязать фон гос имущества признать компанию нортима победителем и заключить догововор
Російська компанія "Азот-сервіс", яка брала участь у конкурсі, несподівано відмовилася від боротьби. Росіян вважали фаворитами, але їхній представник говорити не захотів, швидко вийшов, а потім довго розмовляв із кимось по телефону. На цьому торги закінчились і вже починаються судова тяганИна.
Веніамін Трубачов, Сергій Дубінін, К1.
І одночасно з позовами пролунали перші коментарі цієї дивної оборудки. президент Ющенко назвав аукціон ганьбою. Мовляв, "наше майбутнє - не в розпродажі активів, які створили наші батьки". А ініціатор приватизації - прем'єр Юлія Тимошенко - заявила, що конкурс не був прозорий. Нібито навпаки - учасники торгів спробували просто збити ціну ОПЗ.
Юлія Тимошенко, прем'єр-міністр України:
- Зараз в прямому ефірі було видно, як відбувалася змова трьох запланованих учасників для того, щоб за безцінь купити Одеський припортовий завод.
Тим часом представники "переможця" - компанії "Нортіма" - заявили, що позиватимуться до суду. Адже чесно придбали ОПЗ і завод повинні віддати за тією ціною, за якою компанія виграла конкурс. Від прем'єр-міністра вимагають офіційних вибачень за звинувачення у змові.