30 вересня - всеукраїнський День бібліотек
30 вересня - всеукраїнський День бібліотек. Чудова нагода зазирнути до однієї з найбільших книгозбірень світу. "К1" відвідав національну бібліотеку імені Вернадського. Хто з українських класиків писав як курка лапою? Яка абетка існувала до появи кирилиці? І що роблять президентські подарунки поміж книжок - знає начитана Алла Щоличева
Бібліотекар Людмила в буквальному сенсі приймає президентські дарунки. Тут, у залі бібліотеки Вернадського, вона розставляє презенти, які привозять українські керманичі з-за кордону.
Людмила Галаган, в.о. завідувача відділу пошуку та обліку документів:
- Це, наприклад, від губернатора міста Токіо!
Шахи ручної роботи - де українці грають проти турків, підбірка Біблій тридцятьма мовами, зброя, одяг та навіть взуття. Все це трьом українським президентам дарували посли, дипломати та прості люди.
Людмила Галаган, в.о. завідувача відділу пошуку та обліку документів:
- Подарунок Л.Д. Кучмі, коли він був присутній на оновлені школи-інтернату "Динамо", він зробив перший удар по футбольному м'ячу, і от отримав таку золоту бутсу, можна сказати.
В цій книзі - тисячолітня історія Казані - таких примірників кілька штук у світі. Погортати цей може будь-який відвідувач бібліотеки.
А от фоліанти на цих полицях навіть від сторонніх поглядів ховають. Це книгосховище рідкісних видань і стародруків.
Галина Ковальчук, завідувачка відділом стародруків та рідкісних видань:
- Це книги, які збереглися в світі в одному - в двох примірниках. От, наприклад, ця. Це книжка 15-го століття, це Інкунабул - "Чудеса Мадонни" в перекладі з латинської мови. Єдиний примірник в світовій бібліографії зафіксований в нашій бібліотеці.
Важко повірити, що це пергамент, який розписали шість століть тому. Тут кожен примірник - чи не особиста гордість бібліотекарів. Міні Коран, який читати можна лише зі збільшуваним склом чи книга в дерев'яній палітурці, написана старослов'янською.
Наталя Самохіна, завідувачка відділу газетних фондів:
- Найперше видання наше. Це додатки до газети "Петербургские ведомости" за 14 лютого 1732 року.
Тут чи не вся періодична преса з вісімнадцятого століття. У цих сховищах нам відшукали навіть знаковий примірник для працівників бібліотеки. Саме в ньому більше дев'яноста років тому надрукували повідомлення про створення національної книгозбірні України.
В цих шафах зберігається рукописний фонд бібліотеки. Тут сховані просто унікальні документи. Універсали Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, щоденники Вернадського та твори Сковороди. Навіть якщо перерахувати всі найвідоміші цінності, не вистачить цілого випуску програми "Один день". А взагалі, у фонді зберігається понад півмільйона рукописів.
Папери, що не горять, вона ховає за сімома замками. Але для нас пані Ольга робить виняток. Показує сторінки, написані самим Гоголем. Це "Мертві душі". Оригінал.
Тут також нічого не розібрати, але не через почерк - це написали ті, хто ще не знав кирилиці.
Ольга Степченко, завідувачка відділу фондів рукописної спадщини:
- Оце те, що оригінал, те, що дійсно 9-те століття, і це наші глаголичні листки, які дуже цінні, навіть в такому стані.
Торкнутися історії дозволяють лише обраним науковцям, а ось почитати - будь-ласка кожному. Майже весь фонд бібліотеки, а це 15 мільйонів примірників, вже існує в електронному варіанті.
Алла Щоличева, Вадим Свиридонов, К1.