Фізики запустили Великий адронний колайдер
Подія тижня - кінець світу, старт якому - якщо вірити скептикам - дали сьогодні фізики з Європейського центру ядерних досліджень. О 10:30 за Києвом вони запустили Великий адронний колайдер. Пристрій який ганятиме струм протонів 27-ми кілометровою трубою. Її сховали під землею на території Швейцарії і Франції. Перший етап - сьогодні прогнали протони в одному напрямку. Далі - спробують у зворотному. А 21-го жовтня - протони вийдуть на проектну швидкість і обидва струми спробують зіштовхнути.
Окрім суто фізичних експериментів, мета проекту - підтвердити або відкинути кілька теорій виникнення всесвіту - зокрема, й таку, що він з'явився внаслідок великого вибуху. Саме такий вибух і намагаються змоделювати науковці.
Більшість авторитетних науковців насправді від цього експерименту - кінця світу не чекає. Кажуть - найбільша можлива сенсація - це докази різноманітних теорій, у тому числі - і щодо виникнення Всесвіту. Утім, є й песимістичні прогнози. Деякі фаталісти чекають, що внаслідок колапсу протонів утворяться чорні діри. Вони мовляв почнуть збільшуватися, і спершу проковтнуть Швейцарію з Францією, потім - решту Європи, і взагалі весь світ.
Хоча попередній гучний експеримент Центру ядерних досліджень був вдалим. 89-го тамтешні фахівці створили Інтернет. Цього разу гроші на експеримент здали 20 країн. На що їх витратили - знає Тетяна Штан
Це в тому випадку, коли експеримент відбудеться так як планували вчені. Український фізик Сергій Слюсаренко на власні очі бачив, як створювали адронний колайдер, коли працював у Неаполі. Там саме розробляли детектори, які зафіксують результати експерименту.
Сергій Слюсаренко, кандидат фізнаук старший наук спіробітник інституту фізики НАНУ:
Для того чтобы изготовить один детектор, необходимо было изготовить несколько тысяч специальных блоков - это некое подобие фотокамеры - создание этого блока занимало несколько недель - он тестировался заполнялся газами и потом отправлялся в Швейцарию.
Назва установки говорить сама за себе - ВЕЛИКИЙ - тому, що це найбільший у світі підземний циклічний тунель - він тягнеться на 27 км. КОЛАЙДЕР - від слова зіткнення. У цьому тунелі в трубах огорнутих пластинами з електромагнітів на майже світловій швидкості зітнуться два пучки протонів - їх фізики класифікують АДРОННИМИ.
Сначала первая порция протонов будет разгоняться на первом циклотроне. Потом на втором потом на третьем. - частицы разогнаны до таких скоростей - что бы они потом в самом колайдеры смогли достич необходимых скоротей - после многократного прохождения по кругу они в зону соодуранение - произойдет распад протонов на частицы которые и будут зарагастрированы
Головна мета дослідження - довести, або ж спростувати існування так званого бозону Хігса, найдрібнішої складової всесвіту, яка має масу. Її ще називають частинкою Бога.
Сергій Слюсаренко, кандидат фізнаук старший наук спіробітник інституту фізики НАНУ
Идея о том что, существует бозон хикса - это только идея - это математическая модель - однако его могут не найти - или найти что то другое - но в этом кризис ядерной физики.
Експеримент призведе до виникнення чорної діри, яка поглине усю планету. Такий сценарій припускають деякі американських вчені. Світова катастрофа не на жарт перелякала людство - активісти навіть створили офіційні організації, які борються з колайдером.
Сергій Слюсаренко, кандидат фізнаук старший наук спіробітник інституту фізики НАНУ:
Но дело в том, что люди которые готовили этот експеремент тоже об этом задумывалисть и было посчитано, что черная дыра возникнуть может. Но при тех обьемах вещества она будет испаряться за секунды.
Інші вчені припускають - що під час зіткнення з'являться страпельки - частинки, які змінять світ.
Сергій Слюсаренко, кандидат фізнаук старший наук спіробітник інституту фізики НАНУ
Но это совершенно глупая теория о том, что появиться вещество, которое начнет преобразовывать все и изменять - сейчас это на уровне физического анекдота. Если бы это было, то произошло давно.
Найоптимістичніша з теорій - експеримент дозволить людству подолати силу гравітації.
За припущеннями деяких вчених - результатом експерименту може стати винайдення машини часу. У наслідок зіткнення протонів утвориться тунель, який дозволить долати великі відстані за лічені секунди. Без заторів та метро - у центр міста. Або навіть за кілька кроків на сусідню планету. Подорожі до інших галактик та сонячних систем - людству відкриється четвертий вимір всесвіту.
Яка з цих теорій правдива - людство дізнається лише за місяць. А поки учений фізик готує до друку черговий фантастичний роман - у ньому майбутнє, вже після запуску колайдера.
Сергій Слюсаренко, кандидат фізнаук старший наук спіробітник інституту фізики НАНУ:
Люди найдут машину, которая позволяет влият на гравитацию и войти в космос. -
Тетяна Штан, Павло Лисенко, Владлен Ноль К1