Фондові ринки лихоманить по всьому світові
Після незначного заспокоєння - знову почали хвилюватися фондові ринки по всьому світові. Індекси на біржах стрибають не гірше за олімпійських чемпіонів. А біржові брокери вже не знають з якої халепи цього разу рятувати свої акції. Новина про те, що провідні центробанки світу разом боротимуться з фінансовою кризою до азійських ринків - дійшла, але вплинути на ситуацію - не встигла. Зате проблеми в останнього з фінансових могікан - американському інвестиційному банку - Морган Стенлі - паніку на біржових майданчиках країн Південно-Східної Азії - посіяти встигли. Адже саме банкрутство його колеги - гіганта Wall Street компанії Lehman Brothers чотири дні тому й спровокувало глобальний обвал.
Японія
Налякані брокери - гарячково намагалися вгадати, котра ж компанія стане черговою - і встигнути позбутися її акцій. Інвестори почали масово переводити гроші в золото - ціни на метал поповзли вгору. А от біржові котирування - після короткочасного зростання - знову націлилися вниз.
Південна Корея
На момент закриття азійських бірж - основні індекси впали в середньому на 5 відсотків. Але фінансисти з досвідом - і в цьому побачили плюси.
Квак Біюнг-Рел, банківський аналітик:
- Історія свідчить, що після різкого падіння фондового ринку брокери приходять до тями і починаються дивитися на все спокійніше. Тому інвесторам не слід розглядати нинішній стан ринків як безнадійний, навіть якщо це поки виглядає саме так. Зараз можна дуже вигідно - за низькою ціною - купити акції раніше недоступних підприємств.
Росія
В Росії - сьогодні взагалі цінними паперами не торгували. Федеральна служба із контролю за фінансовими ринками - зупинила торги ще вчора - через падіння індексів більш ніж на 10 відсотків. Через відмову банків надавати кредити в умовах, коли нинішній позичальник завтра може стати банкрутом - виникла криза ліквідності. Аби забезпечити її наявність - російський центробанк ще вчора поклав на рахунки трьох основних банків - Ощадного, Внєшторгбанку та Газпромбанку понад трильйон рублів - щоб відновити кредитні операції. Сьогодні президент Медвєдєв розпорядився виділити ще 500 мільярдів - на підтримку стабільності. Медвєдєв упевнений - у влади достатньо ресурсів, щоб врятувати фінансову систему. Аналітики - позитивний настрій господаря Кремля - розділяють, але нагадують - це криза не національного, а глобального масштабу і побороти її самотужки - малоймовірно.
Рональд Сміт, голова аналітичного відділу одного з російських банків:
- Російський уряд вживає різноманітних заходів для того, щоб стабілізувати ситуацію. Влада посилює контроль за справлянням експортного мита. Адже через різке падіння цін на нафту трейдерам невигідно продавати її за кордон. Крім того, вони виділяють гроші великим банкам, щоб ті могли їх позичити іншим установам. Думаю, що завтра біржі почнуть торги в плюсі. Подивимося, як далі розвиватиметься ситуація.
Україна
Впав і не піднявся сьогодні український фондовий ринок. Протягом дня торги на біржі припиняли двічі. За даними ПФТС, падіння курсів найліквідніших акцій сягнуло 10 відсотків. Пообіді акції трьох компаній - Стирол, Райфайзен Банк та "Укртелеком" взагалі зняли з торгів.
Однак опитані нами фінансові експерти впевнені - причин для паніки немає. Об'єми торгів не настільки великі.
Галина Оліфер, генеральний директор кредитно-банківського союзу:
- У нас на Украине вообще фондовый рынок не развит. Слабо развит. Поэтому говорит о каких бы то ни было всплесках. В тарелке, даже не в стакане ,а в тарелке. Незачем. Да общая тенденция идет, какой-то есть кризис на фондовом рынке, но он прежде всего касается зарубежных, на украинском рынке ,ну это как отголосок какой-то.
Велика Британія
Єдині біржові майданчики, які за підсумками торгів сьогодні вийшли в плюс - європейські. Десятки мільярдів доларів, які центробанки США, Канади, Британії, Японії та Швейцарії - виділили для порятунку ліквідності фінансових установ - вже дали свій ефект. БіржовІ котирування в середньому по Європі зросли на піввідсотка. Але й це - гарний результат.
Гордон Браун, прем'єр-міністр Великої Британії:
- Фінансова система в кращому стані, ніж здається. Ми виплутаємося з кризи і наведемо лад у фінансовій системі. Ми вживатимемо усіх необхідних заходів для цього. Наші банки і компанії - працюють на межі можливостей, але позитивний результат не забариться.
Тетяна Козирєва, Алла Щоличева, К1