Головна Мапа сайту Контакти
RSS
7 жовтня 2008
Один день. Світ

Євросоюз виробить спільну стратегію боротьби зі світовою фінансовою кризою

21:03

Євросоюз виробить спільну стратегію боротьби зі світовою фінансовою кризою, яка за останні три тижні суттєво похитнула позиції найбільших європейських банків. Дотепер уряди окремих країн ЄС самотужки боролися за те, щоб національні фінансові системи не завалилися. Першою серед розвинутих країн відчула проблеми Ісландія. З настанням кризи ліквідності увесь її банківський сектор опинився за крок до банкрутства. Утім далекій північній країні зголосилася допомогти Росія, фінансова система якої нині й сама не в найкращому стані. Яку пісню зараз співають світові фінанси - знає Наталка Мельничук.

Одна голова добре, а 27 - іще краще. Міністри фінансів країн Євросоюзу з'їхалися до Люксембурга, щоб об'єднаним фронтом ударити по фінансовій кризі, від якої світові ринки третій тиждень б'є пропасниця. Перші результати засідання вже відомі. Європейський центробанк удвічі збільшить розмір спецфонду для допомоги банкам - до 50-ти мільярдів євро. Вони будуть доступні протягом шести місяців. Тим часом у Міжнародному валютному фонді стверджують: і часу, і грошей замало. Наслідки кризи доведеться долати щонайменше років зо три, і за цей час баківському сектору знадобиться майже 700 мільярдів доларів. І то лише за дуже скромними підрахунками. За словами деяких експертів, щоб стабілізувати ситуацію, рахувати треба не в мільярдах, а в трильйонах.

Франсуа Шоле, фінансовий аналітик:

- Зараз ми спостерігаємо на ринках психологічну капітуляцію. Біржі, брокери, інвестори втратили будь-яку надію щось отримати за свої акції. Вони готові продавати їх за будь-яку ціну, на будь-яких умовах, аби лише забрати свої гроші з цієї божевільної гри в покер. За цей час поки ми говорили, індекс САС виріс на 1 відсоток, але хіба ж від цього щось змінилося?

А графіки індексів на біржах сьогодні й справді схожі на кардіограму - падіння різко змінюється зростанням і навпаки. Надвечір котирування на усіх біржових майданчиках трохи вийшло в плюс.

Лише індекс Російської торгової системи та котирування акцій на Московській міжбанківській валютній біржі продовжують падати. Сьогодні у першій половині дня цінними паперами в Москві взагалі не торгували, а наприкінці дня падіння продовжилося. І це попри обіцянку Медвєдєва виділити, на зразок Сполучених Штатів, кредитів головним банкам на суму 35 мільярдів доларів.

А тим часом в епіцентрі фінансової кризи - Сполучених Штатах - намагаються розібратися, хто винен і що робити. На килим до Конгресу викликали Річарда Фулда, голову американського інвестиційного гіганта "Леман Бразерс", чиє банкрутство 16 вересня і спровокувало паніку на ринках. Конгресменів цікавило, чи можна було уникнути банкрутства, а крім того їх обурила сума виплат топ-менеджарам банку усього за кілька днів до банкрутства. Суми "вимірюються" десятками мільйонів доларів. Та й сам Фулд залишився не з протягнутою рукою.

Генрі Ваксман, конгресмен:

- Система зазнала краху, але вам це принесло лише додаткову винагороду. Більшість американців просто не розуміє вас. Навіть коли ви кажете, що ця сума - не 500 мільярдів доларів, а всього 350, для мене це однаково неймовірна кількість грошей.

Телепрограма